Jak nejlépe využít kotel na dřevo
10.6.2024
Topení dřevem umí být frustrující, když to člověk nedělá správně. Všechno je o kvalitním palivu. Když je dřevo dostatečně suché, dobře naštípané a kotel se provozuje správně, tak sousedi ani nemusí vědět, že jste začali topit. Jak na to?
Dřevo musí být suché, jinak ho spálíte zbytečně moc a leze to do peněz. Pokud je dřevo vyschlé aspoň jeden rok, bude jeho spalování skoro bez emisí. Naopak čerstvé dřevo obsahuje 60 i více procent vody, takže není vhodné pro spalování.
Nejlepší je dřevo nařezat, naštípat a minimálně rok skladovat, aby se obsah vody snížil pod 20 procent. Pak je to skvělé palivo pro moderní, dřevozplynovací kotle.
A časté chyby při skladování dřeva?
„Spousta lidí přikrývá dřevo igelitem, aby na něj nepršelo. To je rozšířená chyba, dřevo se zapaří, začne plesnivět a vůbec pod igelitem neprosychá,“ upozornil Vladimír Stupavský pro Receptář Prima nápadů. Ideální je postavit dřevník, aby bylo dřevo pod střechou, nepršelo na něj a leželo na pevné podlážce, takže spodní vrstva nehnije.

Moderní dřevozplynovací kotle
Dnešní dřevozplynovací kotle mají účinnost spalování přes 90 %. To znamená, že spálíme méně dřeva, ušetříme a navíc nemusíme chodit tak často přikládat. Další moderní vychytávka je odložený start pro zapalování dřeva. Když chcete přijet už do vytopené chalupy, tak si dopředu do kotle připravíte dřevo a potom si ho zapnete přes mobil, ještě než vyrazíte na víkend.
Zákaz kotlů na dřevo? Jen 1. a 2. emisní třída
Některých zastaralých kotlů na dřevo se skutečně týká zákaz provozu, který vstoupí v platnost 1. září 2024. Jedná se o kotle 1. a 2. emisní třídy, které mají na svědomí nejhorší emise a znečišťují vzduch, který potom dýcháme my i naši sousedé.
Naopak moderní dřevozplynovací kotle mají minimální emise a můžou zastaralé kotle na pevná paliva dobře nahradit. Na takovou výměnu dostanete i dotaci od státu v rámci Kotlíkových dotací nebo Nové zelené úsporám.