Dotace na kotle

Měníte starý kotel za nový? Využijte dotace na kotle, kterými stát podporuje přechod na ekologické zdroje tepla. Zvažte především kotlíkové dotace od Ministerstva životního prostředí, dále je tady Nová zelená úsporám. Staré kotle spadající do 1. a 2. emisní třídy se musí vyřadit z provozu nejpozději do září 2022.

Jakou částku se podaří získat z dotací na kotle, to záleží na vaší volbě nového zdroje tepla. Kotel na dřevěné pelety patří do nejvyšší kategorie, kde můžete získat nejštědřejší příspěvek. Na samotný kotel, ale taky úpravy kotelny, komína nebo dálkové ovládání kotle můžete získat až 127 500 Kč. Kotlíkové dotace jsou jedinečná šance, jak se k novému kotli na dřevní pelety dostat za zlomek jeho běžné ceny.

S žádostí o dotaci neotálejte, protože nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy musí být vyřazeny z provozu do roku 2022. Peletové kotle spadají do kategorie, která získá od krajů nejvyšší podporu, protože patří k nejzdravějším, nejčistším a také nejkomfortnějším zdrojům vytápění.

Jaké dotační programy jsou aktuálně dostupné?

  • kotlíkové dotace
  • nová zelená úsporám

Kotlíkové dotace 2021

Kotlíkové dotace původně vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Jedná se o peníze z fondů Evropské unie. Majitelé rodinných domů mohou získat finanční příspěvek na výměnu starých, neekologických kotlů na pevná paliva. Maximální uznatelné náklady jsou 150 000 Kč, tedy získat můžete až 127 500 Kč. Aktuálně se administrujte třetí vlna dotace, kde už je příjem žádostí ukončen, a čeká se na další výzvu, některé kraje přijímají žádosti o dotaci „do zásoby“. V některých krajích je tedy otevřen tzv. zásobník projektů, na které se budou čerpat finanční prostředky v budoucnu.

Navíc můžete získat bonus 7 500 Kč, pokud žijete v nejvíce zasažených regionech, tedy najdete váš domov na seznamu prioritních měst a obcí. Stojí za to se na seznam podívat, jsou tato obce ze všech krajů v republice.

Do uznatelných nákladů můžete vedle kotle započítat i další položky. Kotlíková dotace se tedy vztahuje na:

  • kotel na pevná paliva (pelety, brikety, dřevo)
  • kotelna a sklad pelet (peletové silo)
  • topenářské práce
  • úpravy spalinových cest (komín)
  • nová otopná soustava a související stavební úpravy
  • projektová dokumentace
  • dálkové ovládání kotle, regulace apod.

Třetí vlna v r. 2019 už nepočítá s financováním žádných kotlů na uhlí, ani kotlů kombinovaných. Uhlí zkrátka v Česku nemá budoucnost.

Kotlíkové dotace v letech 2021–2027 (fondy EU)

Kotlíkové dotace budou v unijním rozpočtu nově rozděleny do dvou skupin:

  • Nízkopříjmové domácnosti: Nízkopříjmové domácnosti a senioři by měli získat celkem 5 miliard z fondů EU. Dotace by mohla dosáhnout až na 80 % nákladů, získalo by ji několik desítek tisíc domácností, které tak uniknou pokutě, která hrozí za provoz zastaralého zdroje tepla od roku 2022.
  • Výměna kotle + zateplení: Ve druhé skupině by měla být dotace poskytnuta nejen na výměnu kotle, ale i zateplení domu. Zde by se měly využít prostředky z unijního Fondu obnovy, přibližně 9 miliard korun. To ale čeká ještě na schválení Evropskou komisí.

Instalace kotle z dotace

Upozorňujeme, že instalaci musí provést topenář, který má potřebné osvědčení o profesní kvalifikaci. Jinak vám hrozí, že žádost o dotaci bude zamítnuta, případně budete muset dotaci vracet, nebo dokonce dostanete pokutu. Vždy proto vybírejte jen ze seznamu kvalifikovaných topenářů:

Doporučujeme rozhodně při volbě kotle na pelety financovat z dotace taky peletové silo pro skladování volně ložených pelet, kam vám může palivo pravidelně „nafoukat“ specializovaná cisterna. Je to mnohem komfortnější než skladování pelet v sáčcích po 15 kg, navíc můžete nakupovat pelety dopředu na celou sezonu v jarních slevách.

Jak podat žádost?

Nejdřív zkontrolujte, jestli vybraný kotel je na Seznamu registrovaných výrobků, jedině na ty se totiž vztahují dotace na kotle.

O kotlíkovou dotaci se potom žádá na krajském úřadě, a to elektronicky (už žádné fronty, jako tomu bylo u prvních vln kotlíkových dotací). Žádosti se v každém kraji trochu liší a pokud byste něčemu nerozuměli, úředníci vám rádi pomohou. Stejně tak se liší termíny. Pokud jste modernizovali vytápění už před vyhlášením dotačního programu, nemusíte zoufat. O příspěvek lze zažádat i zpětně.

Aby vaše žádost uspěla, musíte mít kvalitní dokumentaci: Úřad si musí být jistý, že vyměňovaný nevyhovující kotel byl opravdu používán a díky kotlíkovým dotacím zlikvidován. Váš starý, neekologický kotel musíte vyfotit ještě připojený na komín i otopnou soustavu, a to z několika stran. Před instalací peletového automatu je tedy třeba důkladně nafotit původní zdroj tepla.

Starý kotel na uhlí
Starý kotel na uhlí

Žádost o kotlíkovou dotaci je oproti jiným dotačním programům jednodušší a je koncipována tak, aby ji zvládl každý. Nicméně kdo chce mít jistotu, může požádat o spolupráci topenáře. K žádosti nejsou potřeba žádní energetičtí specialisté ani projektanti. Všechny nejasnosti zodpoví Státní fond životního prostředí (800 260 500) nebo na příslušný krajský úřad.

Kotlíkové půjčky

V některých krajích bylo možné zažádat na obecním úřadě o výhodnou půjčku na výměnu kotle (konkrétně v kraji Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském). Půjčka je bezúročná, větší část se zaplatí z kotlíkové dotace.

Nová zelená úsporám 2020

Program Nová zelená úsporám byl spuštěn v roce 2014 a předpokládané ukončení je v roce 2023, nebo do vyčerpání finančních zdrojů programu. Můžete získat 25 000 – 100 000 Kč na výměnu neekologického zdroje tepla. Získat můžete až 50 % celkových způsobilých výdajů.

Žádat můžou v nové zelené úsporám vlastníci nebo stavebníci rodinných domů, jak fyzické osoby, tak právnické osoby. Výměnu zastaralého kotle ovšem mohou financovat z nové zelené úsporám jen právnické osoby. Fyzické osoby však mohou těžit z kombinace zateplení přes novu zelenou úsporám a výměny kotle z kotlíkové dotace. V takovém případě dostanou dotační bonus 20 000 Kč.

  • právnické osoby mohou žádat o příspěvek na výměnu neekologického kotle za efektivní ekologicky šetrný zdroj (například kotel na biomasu)
  • fyzické osoby mohou čerpat příspěvky na výměnu neekologických kotlů z tzv. kotlíkových dotací.

Žádost se přijímají do vyčerpání finančních prostředků nebo nejpozději do 31. prosince 2021.

Dotační bonus

Mimořádný dotační bonus pro majitele rodinných domů za kombinaci dotace z programu Nová zelená úsporám s dotací z 2. a 3. vlny tzv. kotlíkových dotací. Bonus získáte, pokud zkombinujete žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla. Nárok na bonus můžete uplatnit do 2 let od získání dotace na nový kotel.

Typ zdrojeVýše podpory [Kč/dům]v kombinaci se zateplenímVýše podpory [Kč/dům]bez zateplení
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva50 00040 000
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva100 00080 000
Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem50 00040 000
Krbová kamna nebo vložka na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva50 00040 000