Vytápění

Jde-li o vytápění, univerzální řešení neexistuje. Zdroj tepla vybírejte obezřetně a vše si dobře spočítejte. Každý objekt si žádá vlastní řešení. Odlišný postup se volí při výměně tepla ve starším domě a při výběru zdroje tepla pro vytápění novostavby.

Můžete mít kotel na tuhá paliva, tedy dřevo, pelety, brikety (tzv. ekopaliva) nebo uhlí, případně kotel na plyn, elektřinu či topný olej. Zdroji tepla mohou být tepelné čerpadlo nebo solární panely. Moderní řešení může být i kombinací zdrojů tepla (například kotel na pelety a solární panely). Jak zjistit, co se nejvíc vyplatí ve vašem případě?

Vytápění tuhými palivy
Vytápění tuhými palivy už umí být taky komfortní!

Vytápění rodinného domu

V průměru se spotřeba tepla za rok pohybuje u menšího rodinného domu kolem 60 – 80 GJ (orientační výměra 100 m2) . Ve větším rodinném domě (160 m2) může spotřeba dosahovat 100 – 120 GJ. Spotřeba závisí nejen na výměře a zdroji tepla, ale taky na zateplení, stavu otopné soustavy, klimatických podmínkách a chování obyvatel domu. Pro podrobnější analýzu přejděte do sekce Náklady na vytápění.

Vytápění staršího domu

Jestli zvažujete změnu vytápění u staršího domu, musíte se ohlížet na aktuální dispozice (velikost kotelny, skladu paliva, plynová přípojka apod.) Rozmyslete si dopředu, jak velkou rekonstrukci jste případně ochotni kvůli změně vytápění podstoupit. Každá změna si obvykle vyžádá nějaké stavební úpravy v kotelně, na komínu apod. Pokud máte zastaralý kotel na tuhá paliva, pravděpodobně můžete jednoduše proměnit sklad uhlí nebo dřeva na sklad pelet, starý komín obvykle stačí vyvložkovat.

Vytápění novostavby

Když stavíte nový dům, musíte se ohlížet na aktuálně platné normy pro úspěšnou kolaudaci novostavby. S ohledem na tyto normy je třeba zvolit i zdroj tepla. Od 1. ledna 2020 platí povinnost pro všechny novostavby s plochou do 350 m2: musí splnit požadavky na tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB). To znamená přísnější požadavky na obálku budovy, dobře regulovatelné vytápění, větrání i osvětlení. Tyto nároky vychází z evropské směrnice o energetické náročnosti budov.

Téměř nulová spotřeba si také žádá, aby byla budova zásobována alespoň do určité míry z obnovitelných zdrojů energie. Dřevěné pelety proto perfektně vyhovují těmto novým požadavkům na novostavby.

Interiérový kotel Verner
Interiérový kotel Verner

Tuhá paliva a vytápění

V České republice se využívají tuhá paliva pro vytápění domácnosti velmi často, kotel na tuhá paliva najdeme ve více jak 500 tis. domácností. Především v obcích, kde stále není zavedená plynofikace, jsou tuhá paliva vedle drahé elektřiny jedinou alternativou. Plyn nemá přes 4 000 měst a vesnic, tedy třetina všech obcí.

Tuhá paliva jsou v nabídce ve dvou kategoriích:

  • uhlí (černé nebo hnědé)
  • dřevní biopaliva (pelety, brikety, dřevo, případně štěpka)

Stát podporuje výměny zastaralých kotlů na uhlí za kotle na dřevní paliva a další, zdravější způsoby vytápění. Podívejte se do sekce Dotace na kotle.

Obnovitelné zdroje energie

Dřevní biopaliva patří mezi tzv. obnovitelné zdroje energie (OZE). Ty jsou ze zákona definovány tak, že mají schopnost se při postupném spotřebovávání částečně, nebo úplně obnovovat, a to samy, nebo za přispění člověka. Vedle biomasy patří mezi OZE taky sluneční energie (solární panely pro domácnosti), vodní energie, větrná energie a geotermální energie (tepelná čerpadla).

5 důvodů, proč se nevyplatí topení uhlím

Spalování uhlí s sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Česká vláda proto chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech.

1. Zdražuje se a bude se zdražovat

Cena uhlí raketově roste. V Česku se vývoj spotřebitelských cen hnědého uhlí za posledních 10 let zdvojnásobil, v celosvětovém měřítku je vývoj mnohem prudší. A zdá se, že nastavený trend jen tak něco nezvrátí. Důvodem je snižování těžby uhlí, postupné vyčerpání zdrojů i vyšší zdanění ze strany většiny států, včetně České republiky.

Topení uhlím nemá budoucnost
Topení uhlím nemá budoucnost

2. Stát chce dostat uhlí z domácností

Česká vláda chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech, například antifosilní zákon nebo tzv. uhlíkovou daň, která zdraží uhlí až o 100 %. Cílem je úplný zákaz prodeje teplovodních kotlů na hnědé uhlí od roku 2025. A co říká Státní energetická koncepce? Do roku 2030 se má užívání uhlí v domácnostech snížit o 90 % oproti r. 2010.

3. Uhlí není dost, už teď se dováží

Uhlí je neobnovitelné fosilní palivo. A v českých dolech se právě dobírají poslední zásoby. Další uhlí leží za těžebními limity, jejichž prolomení by si podle studie Ministerstva průmyslu a obchodu pouze na dole Bílina vyžádalo z hlediska ekologických a zdravotnických dopadů do roku 2050 o 10 miliard korun více, než kdyby se limity neprolamovaly. Potřebují ho nejen domácnosti, ale také teplárny a elektrárny, proto začíná být nedostatkovým zbožím a jeho kvalita se snižuje.

4. Ničí naše zdraví a ovzduší

Spalování uhlí s sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Spalováním uhlí vzniká mnoho škodlivých látek: oxid siřičitý, oxid uhličitý, oxidy dusíku, drobné prachové částice, těžké kovy, různé karcinogenní látky a amoniak, ale zvyšují se také koncentrace ozonu, sulfátů a nitrátů v ovzduší. Vedle předčasných úmrtí způsobují látky uvolněné při spalování uhlí zvýšenou nemocnost, rakovinu, astma, bronchitidy i genetické vady a jiné zdravotní potíže u novorozenců, jejichž matky dýchaly tyto látky v době těhotenství.

5. Topení uhlím je špinavé a pracné

Komu se do budoucna chce obsluhovat špinavé uhelné kotle, skládat uhlí, dohadovat se s dopravcem, kolik toho uhlí vlastně přivezl, že je špatná kvalita a že je mokré?

Jak vybrat zdroj tepla?

Doporučujeme zvažovat čtyři nejdůležitější kritéria pro výběr zdroje tepla. Platí pro vytápění novostavby i výměnu kotle ve starší nemovitosti.

1. Náklady na vytápění

Čím se vyplatí topit? Do výpočtu zahrňte veškeré roční náklady na vytápění. Nezapomeňte si zjistit, jakou má zvolené palivo účinnost a výhřevnost, tj. kolik ho budete potřebovat, abyste dosáhli požadovaného tepelného komfortu. Dále se podívejte na pořizovací cenu zdroje tepla a zvažte jeho životnost. Započtěte i další náklady jako stavební úpravy v domě, vyvložkování komína, zřízení přípojky apod. Počítejte s tím, že ceny uhlí, elektřiny, plynu i topného oleje do budoucna ještě porostou.

Spočítejte si i návratnost investice, pokud se chystáte na výměnu kotle. Investice do paletového kotle se brzy vrátí.

2. Dostupnost paliva

Jakmile skončíte s propočty, zvažte dostupnost. První zásadní otázka je plynofikace. V Česku je stále bez plynu až třetina obcí! Dále zvažte, odkud budete palivo dopravovat, jakým způsobem, a kolik za dopravu zaplatíte. Dřevěné pelety je možné dopravovat třemi způsoby: volně ložené cisternou, v big bagu nebo sáčkované pelety, které k vám může dopravit vysokozdvižný vozík. Více o dopravě pelet si přečtěte zde.

Vytápění peletami je nejen ekonomické, ale také vysoce komfortní a ekologické.
Peletová kamna

3. Komfortní obsluha

Zvažte nejen možnosti svého domu, ale také svoje vlastní možnosti. Jak často budete muset chodit přikládat? Kolik času si vyžádá čištění kotle, vynášení popele atd.? Nejvíc práce je typicky s uhelnými kotli, ale také kotle na dřevo si žádají značnou pozornost. Komfortní řešení vhodné i pro seniory představuje automatický kotel na pelety se šnekovým dopravníkem, který si dokáže palivo sám dopravit ze skladu až do kotle. Kotel se sám zapaluje i čistí, teplota se reguluje přes pokojový termostat.

4. Udržitelnost

Nakonec zvažte další aspekty. Zejména se zabývejte zákonnými normami, protože dochází k postupnému zákazu prodeje i provozu neekologických uhelných kotlů. Přemýšlejte také o míře nezávislosti na dodávkách z ciziny, například většina zemního plynu k nám proudí z Ruska. A nepochybně důležitým kritériem je i zdravé ovzduší.