Topenáři a instalatéři

Pořizujete si kotel či kamna na biomasu? Instalaci by měl provést topenář, který má potřebné osvědčení o profesní kvalifikaci. Snadno ho najdete přes web www.topenaridotace.cz. Jestli čerpáte na kotel dotaci, je to nutnost. Jinak hrozí pokuta až 200 000 Kč a zamítnutí žádosti o dotaci nebo vrácení vyplacené dotace.

Absolvování zkoušky z profesní kvalifikace je povinnost pro topenáře a montážníky, kteří instalují tepelné zdroje využívající obnovitelnou energii. Jedná se o kotle a kamna na dřevo, pelety, nebo štěpku, všechny typy tepelných čerpadel a solárních systémů.

Topenář kotel na biomasu

Když oslovíte kvalifikovaného topenáře, otevře se vám cesta k dotacím na kotle (často je možné uplatnit je i zpětně, pokud máte zdokumentovaný původní stav kotle). Ale především – s nejvyšší pravděpodobností bude instalace mnohem kvalitněji provedena, když oslovíte odborníka, který prošel potřebnou profesní zkouškou.

Připravili jsme pro vás databázi kvalifikovaných montážníků a topenářů, kde můžete vyhledávat podle adresy vašeho bydliště. Všichni profesionálové v naší databázi mají osvědčení o příslušné profesní kvalifikaci. Podívejte se, jak vyhledávání vypadá:

Kontroly a revize kotlů

Kontrola kotle a revize kotle není totéž. Existuje profese zvaná „revizní technik kotlů“, kterou můžou provádět jen osoby se speciálním osvědčením. Revize kotle v tomto smyslu však spočívá v tlakové zkoušce či zkoušce těsnosti, ověřuje se bezpečnost provozu různých druhů zařízení.

Zákon o ochraně ovzduší naopak zavedl povinnost pravidelné kontroly kotlů na pevná paliva. Od roku 2016 platí povinnost kontroly pro každý takový zdroj tepla, který je připojen na teplovodní soustavu ústředního vytápění. Kontrolou tedy musí projít kotel i kamna nebo krbové vložky s výměníkem. Povinnost se vztahuje na zdroje o výkonu 10 – 300 kW. Tyto kontroly jsou primárně zaměřeny na hledání skutečností, které mohou významně ovlivnit množství do ovzduší vypouštěných emisí.

Kontrola kotle se musí provést jednou za tři kalendářní roky (původně to bylo jednou za dva roky, novela v r. 2018 četnost snížila na tři roky). Schovat si musíte doklad, který vám vystaví kontrolor, protože můžete být vyzváni obecním úřadem k tomu, abyste doklad o kontrole předložili. Vedle kotle se kontroluje taky funkčnost otopné soustavy, připojení i provozování kotle a taky se posuzuje použití předepsaného paliva. Stanovil to zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb.

Více o rozdílu mezi revizí a kontrolou kotle najdete v článku Pohledem znalce: Revize vs. kontrola kotle, jehož autorem je Ing. Zdeněk Lyčka.

Cena revize kotlů

Od 1. září 2019 je platná vyhláška Ministerstva životního prostředí, podle které by vás kontrola kotle neměla přijít na více než 1 585 Kč bez DPH, u kotlů s řídicí jednotkou pak na 1 848 Kč bez DPH.

Kde hledat kontrolora?

Kontroly kotlů smí provádět pouze odborně způsobilá osoba (topenář, servisní technik apod.), kterou proškolil výrobce daného kotle. Nestačí tedy oslovit jakéhokoli revizního technika kotlů! Pokud nemá školení od výrobce vašeho kotle, ani kulaté razítko „revizní technik“ ho neopravňuje ke kontrole podle zákona o ochraně ovzduší.

Seznam topenářů a servisních techniků, kteří můžou kontrolovat konkrétní značku kotlů, by měl uvádět každý výrobce. Pak existuje taky jejich seznam na webu www.topenaridotace.cz. Právě tam můžete efektivně dohledat nejbližšího topenáře podle adresy i značky kotle.