Ohnivé teplo z pelet
14.6.2015
Topit jen v kamnech nebo krbu, to už je dnes spíš doménou chat a chalup. Dá se s nimi vystačit na jaře a na podzim, ale v zimě je k nim lepší mít ještě třeba kotel nebo tepelné čerpadlo. V posledních letech však krby a kamna prožívají renesanci. Dřevo je levné palivo, po možnosti dívat se do plamenů touží velká část stavitelů rodinných domů. Zároveň přibývá variant topidel s viditelnými plameny. Rozšířily se biokrby spalující líh a plynové krby. Nově roste popularita krbů a kamen na peletky.
Jak upozorňuje Roman Šubrt z poradenské společnosti Energy Consulting, pro vytápění je lepší, když mají kamna dobrou možnost regulace. V tom se technika stále zlepšuje. „Lze vytápět kamny či krby na pelety a plynovými kamny a krby. Vytopit se tím dá i celý dům, pokud je vhodný rozvod tepla, například nucené větrání s redistribucí tepla,“ říká Roman Šubrt. Další možností jsou krby a kamna s tepelným výměníkem.
V BEZPEČÍ PŘED PLAMENY
Ať si pořídíte kamna nebo krb, dodržujte bezpečnostní pravidla. V blízkosti nesmí být předměty, které jsou hořlavé nebo citlivé na teplo, jako je nábytek, dřevěné obložení, zárubně, textil, tapety, stěny a stropy s omítkou na hořlavém podkladu nebo sušáky s prádlem. „Minimální bezpečná vzdálenost od kamen do stran a dozadu je 20 centimetrů. U kamen, která nemají dvojitý plášť a povrchové obklady, je to 40 centimetrů. Před kamny se nesmí nacházet žádný snadno hořlavý předmět do vzdálenosti 80 centimetrů,“ počítá David Jirušek z Mountfieldu.
Kouřovod musí být od hořlavých předmětů aspoň 40 centimetrů daleko. „Nelze-li tyto vzdálenosti dodržet, musí se zabránit požáru pomocí stavebně-technických opatření, nehořlavými obklady, teplotně odolnými izolacemi a zástěnami,“ vysvětluje David Jirušek. Před kamny musí být nespalitelná podlaha nebo podložka z plechu, keramiky, tvrzeného skla či kamene aspoň 30 centimetrů, u krbu 80 centimetrů.

„Nenechávejte spotřebič bez dozoru a topte v něm s rozumem, nepřetěžujte jej,“ radí Vladimír Klíma z firmy Topsys Praha. Kamna čistěte pomalu, popel nechejte vychladnout a vynášejte v kovové nádobě. Žhavé uhlíky v něm mohou být i několik desítek hodin po dohoření ohně. Na dně ohniště může zůstat vrstva popela asi do dvou centimetrů.
KRB: KRÁL OHNĚ
Při výběru krbu zvažte, k čemu bude sloužit. Krb jako hlavní zdroj vytápění musí vypadat úplně jinak než ten, který chcete hlavně na ozdobu nebo mírné přitápění na jaře a na podzim, tedy pro doplňkové vytápění. Vždy je vhodné konzultovat své představy s odborníkem. Ceny krbových vložek s topeništem začínají na 15 tisících korun, celý krb vyjde nejméně na 80 tisíc.
V krbu je dobré topit jen suchým neupraveným dřevem s vlhkostí jen 15-20 procent. „Nejvhodnější jsou rozštípnutá polena o obvodu přibližně 10-20 centimetrů a délce podle možností spotřebiče. Vynikající je bukové a březové dřevo nebo dřevo ovocných stromů skladované nejméně dva roky v suchu,“ říká Vladimír Klíma.
Krb lze připojit na keramický či nerezový komín s dostatečným průměrem, s tím poradí dodavatel nebo kominík. V podkroví nebo jinde, kde předpisy umožňují přistavět komín, lze krbem topit i v bytě. Ke krbu potřebujete pohrabáč, lopatku, smetáček a případně kleště. Hodí se i zásobník na dřevo, krbový vysavač, speciální zápalky či zapalovač. Stejně jako čistič skel, zásoba podpalovačů nebo krbová zástěna chránící interiér před vylétajícími žhavými uhlíky.
KAMNA: NA DŘEVO I NA UHLÍ
Od běžných kamen se ta krbová liší tím, že přes prosklení vidíte plameny. Používají se podobně jako krby, výhodou je méně zabraného místa a nižší cena – začíná asi na pěti tisících korun. Kromě dřeva v nich lze spalovat ekobrikety či uhelné brikety, u některých typů i uhlí. Dřevo musí být nasekané na menší kousky. Při výběru kamen se poraďte s odborníkem, abyste si pořídili správnou velikost. Jinak můžete mít v domě zimu či naopak přetopeno. „Pokud si pořídíte kamna s příliš slabým výkonem, budete je muset přehřívat, což může vést k jejich popraskání a celkovému znehodnocení,“ varuje David Jirušek.
Speciální variantou jsou kachlová kamna prodávaná jako hotové výrobky. „V obkladu se teplo z ohně dobře akumuluje, kachlová kamna vydrží i po vyhasnutí ohně hřát až pětkrát déle než kamna s plechovým pláštěm,“ srovnává David Jirušek. Ceny začínají na osmi tisících korun.
Nostalgici mohou sáhnout i po historických či historizujících kamnech. Populární jsou třeba americká kamna, litinová s typickými průhledy ze slídy. „Existuje i mnoho jiných kamen. Já mám doma například litinová francouzská secesní z konce 19. století. Cena se pohybuje od 60 do 120 tisíc korun, u sběratelských kousků klidně i více,“ říká Roman Šubrt. Prosklené topeniště může mít i sporák na tuhá paliva s cenou od 12 tisíc korun.
PELETKY: I NA NĚKOLIK DNÍ
Novým trendem se stávají automatická kamna a krby na peletky s cenou od 24 tisíc korun. I ty mohou být teplovzdušné či s tepelným výměníkem. „Kamna se zatápí sama. Ze zásobníku si nahrnou potřebné množství pelet, s pomocí vestavěného zapalovače a ventilátoru se rozhoří. Zapálit lze i na dálku přes SMS,“ říká Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta. Zapálení lze i naprogramovat.
Provoz nevyžaduje obsluhu. Stačí do kamen nasypat jeden až dva pytle pelet, práce zabere pár minut denně. Na jaře a na podzim se o ně nemusíte starat i několik dní po sobě. Popel se vynáší jednou týdně. „Kamna se ovládají pomocí displeje, účinnost jejich vytápění je až 91 procent,“ popisuje David Jirušek. Další výhodou je mnohem nižší riziko požáru, při topení se neotvírají dvířka. Nevýhodou je nutnost mít suchý sklad na pelety. Vladimír Stupavský doporučuje jen dřevní pelety s certifikátem.
LÍH A PLYN: VHODNÉ I DO BYTU
Je to možná zvláštní, ale k některým krbům není třeba komín. Řeč je o typech na denaturovaný biolíh, které si můžete bez problémů dát do bytu, a to třeba už za několik set korun. „Spalováním vzniká pára a oxid uhličitý, tedy to, co vydechujeme,“ říká Vladimír Klíma. Zcela tichý oheň vytopí i místnost o 40 metrech čtverečních. Využívá se na jaře a na podzim jako doplňkový zdroj. Kvůli dostatečnému přívodu vzduchu je vhodný do větších místností. A je nutné mít zajištěnou ventilaci.
Do některých bytů se hodí i krby na zemní plyn či propan-butan. Vyžadují však nerezový či plastový komín. Není třeba se starat o palivo, plameny prohořívají mezi keramickými poleny a imitují hořící dřevo. Cena je vyšší, začíná na 35 tisících korun.
Článek vyšel v magazínu Doma dnes, autorem je Filip Grygera.