Moderní biomasové centrální kotelny

16.2.2016

Moderní kotelny na dřevní biomasu financované a provozované společností IVORY Energy využívající špičkové rakouské kotle Fröling přináší školám, nemocnicím, bytovým domům, ale i celým obcím nejen podstatné snížení nákladů na výrobu tepla a ohřev teplé užitkové vody, ale i zlepšení kvality ovzduší v lokalitě. Přečtěte si o řešení pro Nový Knín.

oze2

Dnes je v České republice vytápěno okolo 4,1 milionu domácností. Hlavními zdroji tepla pro vytápění těchto domácnosti jsou teplárny (především uhelné) a zdroje na zemní plyn, kde každý z nich zaujímá zhruba jednu třetinu pokrytí výroby tepla. Zbývající třetinu zaujímají především zdroje na elektřinu a tuhá paliva (hlavně uhlí a dřevo).

S ohledem na samotné palivo na výrobu tepla pro vytápění domácností je dnes nejvíce používáno uhlí s 56% podílem následující zemním plynem s 34% podílem, samotná biomasa zaujímá pouhý podíl 6,1 %. Je patrné, že vytápění biomasou je jen zlomkem z celkového podílu paliv. Proto je vhodné zamyslet se nad využitím biomasy jako zdroje tepla nejen pro rodinné domy, ale taktéž pro bytové domy či celá sídliště. Jedním z příkladů může být vybudování efektivního centrálního zdroje na dřevní pelety na sídlišti v Novém Kníně.

Centrální kotelna na pelety Nový Knín

oze4Cílem projektu bylo efektivní a ekologické řešení výroby tepla a přípravy teplé užitkové vody na místním sídlišti, které spočívalo ve vytvoření jednoho centrálního zdroje tepla na dřevní biomasu, konkrétně dřevní pelety a nahrazení stávajícího systému dvou domovních kotelen na LTO. Kotle na LTO byly již nevyhovující dnešním standardům a především na hraně vlastní životnosti. Cena za teplo byla velmi vysoká. Proto bylo nutné uvažovat o výměně zastaralých kotlů za nové efektivnější a ekologičtější.

Nedostatek finančních prostředků bránil obyvatelům sídliště v rozsáhlé modernizaci tepelné soustavy a dosažení kýžených úspor. Společnost IVORY Energy, a.s., která je držitelem licence na výrobu a distribuci tepla, oslovila obyvatele s nabídkou financovat rekonstrukci kotelny a zajistit nejen její provoz, ale i dodávku paliva prostřednictvím sesterské společnosti CDP IVORY.

oze3V první řadě bylo nutné navrhnout nový zdroj tepla, tak aby byl použitelný v dané aplikaci (prostor ve stávající kotelně a přístup do ní) a zároveň byl přívětivější k životnímu prostředí více než doposud používaný zdroj tepla na LTO (nafta). S ohledem na tyto požadavky se nejvhodnějším zdrojem tepla jevila biomasa (dřevní pelety – přístup do kotelny).

A proto se investor této akce rozhodl pro zdroj tepla na dřevní pelety, konkrétně kotle Fröling, rakouského výrobce kotlů na biomasu s více jak 50letou zkušeností v tomto oboru, který na tuto akci doporučil kotel na spalování dřevních pelet a štěpky FRÖLING T4. Potřebný výkon zdrojů tepla byl rozložen do kaskády tří kotlů T4 (2×150 kW a 1×110 kW). Rozložení výkonu bylo zvoleno s ohledem na výkonovou řadu, na rozložení záloh při odstávce některého z kotlů, ale také na dispozice pro osazení kotlů (suterén bytového objektu).

Kotel FRÖLING T4

  • ozespalování dřevní štěpky, dřevních pelet, pilin, hoblin a truhlářského odpadu
  • kotel o výkonu 24, 30, 40, 50, 60, 75, 90, 110, 130 a 150 kW
  • plně automatický kotel – nový model kompaktního kotle pro rodinné domy, provozovny a centrální kotelny
  • řízení spalovacího procesu (Lambda-sonda)
  • recirkulace spalin – vyšší teploty (např. spalování dřevotřísky)
  • protipožární rotační klapka
  • možnost spalování odpadu z dřevovýroby (i 100% podíl piliny a hoblin)
  • ekvitermní regulace 2 až 18 topných okruhů
  • kotle splňují emisní třídu 5 a Ekodesign
  • účinnost kotlů až 94 %
  • alternativa při větších výkonech (až 1000 kW) FRÖLING TX, TM či LAMBDAMAT

Cena tepla je levnější o 20 %

Kotle jsou zásobovány peletami automatickými pružinovými podavači z vedlejšího skladu pelet. Pelety do skladu jsou dopravovány přes pneumatický dopravník vyústěný na vnější fasádě kotelny, na který se dle požadavku na pelety napojuje zásobovací cisterna s peletami. Nové kotle byly napojeny na stávající otopný systém. Nově byla do otopné soustavy umístěna akumulační nádrž k zajištění optimálního chodu nových kotlů a ke zvýšení jejich sezónní účinnosti.

Celá montáž trvala 6 týdnů do zahájení zkušebního provozu před otopnou sezónou. Obyvatelé sídliště takřka nic nepoznali, za celou dobu došlo pouze ke třem půl denním výpadkům ohřevu teplé vody.

Nová kotelna na biomasu (dřevní pelety) splňuje veškeré dnešní standardy (vyhlášky a normy) a bude přispívat k lepšímu ovzduší na sídlišti v Novém Kníně. Nyní je cena tepla levnější o více než 20 %.

Zdroj: TZB-Info