Levné topení? Zkuste dřevo nebo pelety!

10.10.2016

Chcete za topení ušetřit? Pak se vám může hodit nový kotel na pelety. Ušetříte s ním palivo i námahu a ovládat ho můžete elektronicky.

dotace2

Máte ve sklepě sice zastaralý, ale funkční kotel na tuhá paliva? Pak se výměna vyplatí i vám. Nejenže se náklady na nákup kotle za pár let vrátí, ale nové zákony vás k nákupu kotle stejně za několik let donutí. Kotle na tuhá paliva, které nesplňují alespoň 3. emisní třídu, se už 2 roky nesmí vyrábět a od září 2022 se nebudou moci ani používat pod pokutou až 50 000 Kč.

Nové moderní kotle na čistou biomasu pak oproti starým topidlům dokáží učiněné zázraky. Z hlediska provozu totiž představují levný a zároveň nejekologičtější topný systém vůbec.

Komfort provozu je srovnatelný se zařízeními na plyn či elektřinu, ale samotné topivo koupíte až o polovinu levněji. Dřevo a pelety navíc trvale patří mezi nejlevnější paliva, což platí nejen o současnosti, ale také o budoucích nákladech. Jejich ceny ve srovnání s plynem či elektřinou rostou minimálně.

blesk1

Jak vybrat správný kotel na tuhá paliva?

  • Zkontrolujte prostor kotelny a zvolte kotel, který se vejde tak, abyste se okolo něj mohli volně pohybovat.
  • Nechte si od odborníka spočítat ideální výkon vašeho kotle. Ten se totiž odvíjí od řady faktorů, jako je vytápěná podlahová plocha a tepelné ztráty objektu. Jiný výkon budete potřebovat u zatepleného domu a jiný u domu před rekonstrukcí. Správný výkon přitom zamezí zadehtování kotle a umožní využít schopností kotle na maximum.
  • Zkontrolujte, zda má kotel certifikaci pro použití v ČR. Tedy emisní třídu 3 a vyšší dle EN303-5. Kotle nejpropracovanější konstrukce dosahují emisní třídy 5. Budete tak mít jistotu, že kotel spaluje palivo účinně, takže má nižší spotřebu a produkuje méně spalin než kotle s horší emisní třídou.
  • Ověřte, zda je ke kotli nabízen kvalitní a rychlý odborný servis včetně poradenství, zda je k sehnání příslušenství a náhradní díly a jestli máte vyhlídku, že je seženete i za pět let.
  • Dobře zvažte, za kolik kotel pořídíte: Nejlevnější nabídka se za pár let může prodražit o náklady na provoz či výdaje za opravy.

Automatické peletové kotle

Velkou výhodou peletových kotlů jsou kompaktní rozměry a možnost automatického provozu. Obsluha takových kotlů je opravdu pohodlná a až na občasné doplnění paliva (přibližně jednou za 3 dny) a odstranění popela se dá přirovnat k obsluze kotle na plyn.

Prostě jen nastavíte požadovanou teplotu a kotel si všechno zajistí sám. Ze zásobníku si pelety sám přikládá, při jejich spalování vzniká jen minimum popela, takže se nemusí moc často vymetat a po dohoření celého zásobníku se kotel i sám vypne. Řídí ho nejmodernější technika, většinu ovládání tudíž zastane běžný pokojový termostat.

Automatické kotle na pelety fungují tak, že šnek dopravuje potřebné množství pelet ze zásobníku do spalovacího prostoru, kde palivo v ideálním množství odpovídajícím požadované teplotě hoří za ideálních podmínek zajištěných kotlem. Mají i automatické čištění hořáku nebo odtahu spalin a dokážou nastavit podmínky spalování nejen pomocí teploty uvnitř kotle ale i vnější teploty.

Pelety jsou ekologické a čisté biopalivo vyráběné silným stlačením dřevní nebo rostlinné biomasy. Stojí okolo 5,50 Kč za kilogram a jeho ceny ve srovnání s plynem, elektřinou či topným olejem v podstatě nerostou. Slisované granule kruhového průřezu mají vysokou výhřevnost (podobnou jako uhlí) a nízký obsah vody i popelovin, takže nezanášejí spalovací systém a vzniká z nich i daleko méně popela než ze dřeva. Ten lze navíc využít jako kvalitní zahradní hnojivo. Velmi dobře se skladují a snadno se s nimi manipuluje.

Na kotel budou dotace

Na kotle spalující biomasu (tedy i dřevo nebo pelety) můžete dostat od krajského úřadu dotaci a to až 85 % z nákladů na jejich pořízení, instalaci a potřebné posudky.

Kotlíkové dotace vyhlašují jednotlivé kraje, informujte se proto na krajském úřadě. S další vlnou nových výzev se počítá v roce 2017.

blesk2

 

 

 

 

 

 

 

Článek vyšel na blesk.cz.