Leopold Benda a BENEKOV: Firmu chceme mít energeticky nezávislou

11.11.2014

Česká firma BENEKOV z Horního Benešova vyvíjí a vyrábí automatické kotle pro spalování tuhých paliv, tedy hnědého uhlí, dřevních pelet, obilí a dřevní štěpky. Její výrobky putují do třiadvaceti zemí, slouží jak k vytápění menších objektů, rodinných domů, tak i firem, škol a dalších podniků. Cílem je přinést zákazníkům spolehlivý, pohodlný a vysoce efektivní zdroj tepla.

O firmě, vývoji a výrobě jsme si povídali s ředitelem obchodně – ekonomického úseku Leopoldem Bendou mladším.

Leopold Benda s bývalým ministrem životního prostředí Podivínským (zdroj: bruntalsky.denik.cz)
Leopold Benda s bývalým ministrem životního prostředí Podivínským
(zdroj: bruntalsky.denik.cz)

Základem úspěchu je vývoj

S jakým nejobtížnějším či nejsložitějším úkolem jste se jako firma potýkali, například při vývoji či konstrukci vašich výrobků?

Zřejmě nejsložitější je z tohoto pohledu schopnost firmy udržet proces neustálého zlepšování stávajících výrobků a vývoj nových řešení. Když jsme ve firmě v roce 2005 dokončili vývoj nové modelové řady pro skandinávské trhy, byl jsem spokojený a říkal jsem si: „Tak, teď už jsme vyvinuli, co potřebujeme, a máme na dlouhou dobu klid.“

Ve skutečnosti jsme hned následně potřebovali upravit technické řešení pro český trh, pak jsme potřebovali vyvinout nové modely pro zákazníky v Rusku a od té doby jsme se vlastně ve vývoji nikdy nezastavili a žádnou přestávku jsme si dát nemohli…

Dospěli jsme k poznání, že základem úspěchu je schopnost kontinuálně bez přestávek neustále přicházet na trh s novým technickým, designovým či marketingovým řešením, a že firma, která zastaví vývoj, je předurčena k zániku.

Proto jsme bez ohledu na krizi v našem oboru, která probíhala v letech 2007 až 2011, neustále investovali až pět procent celkových ročních tržeb do vývoje, abychom měli šanci udržet krok s tržní poptávkou. Mimo jiné díky tomu jsme dnes na špici z hlediska konstrukce a řízení automatických kotlů na uhlí, máme v sortimentu několik řešení, která žádný jiný český ani zahraniční výrobce doposud nenabízí. Hodně nám v tom pomohlo spojení s klíčovým dodavatelem elektrokomponentů, firmou Siemens.

Nastane skutečná energetická revoluce

Kudy si myslíte, že povede další trend ve vytápění? A jak se tomu hodláte přizpůsobit, jak se na to připravujete?

Jedním z obecných trendů ve vytápění je snaha o nezávislost na dodavatelích paliv nebo na samotných palivech. Každá domácnost potřebuje dva hlavní zdroje energie: teplo a elektřinu.

Kotel na pelety Benekov Pelling 27
Kotel na pelety Benekov Pelling 27

Stovky firem po celém světě hledají řešení kombinované výroby tepla a elektřiny, které bude za rozumných cenových podmínek přístupné domácnostem nebo menším firemním objektům.

Současné technologie kombinované výroby tepla a elektřiny například u peletových kotlů je tak drahá, že nemá šanci najít širší uplatnění. Očekávám však v horizontu deseti až patnácti let zavedení průlomových technologií, které kombinovanou výrobu tepla a elektřiny s dobrou ekonomikou umožní i domácnostem. Pak nastane skutečná energetická revoluce.

 

My sami se zatím soustřeďujeme na vytvoření nezávislosti na dodavatelích paliv v tom smyslu, že jsme vyvinuli speciální typy hořáků umožňující spalovat různé nestandardní druhy biomasy a tato paliva lze v kotli měnit. Od olivových pecek, využívaných ve Španělsku, přes energetické obilí, využívané ve Skandinávii, až po rašelinové pelety, využívané v Rusku, jsme schopni celou tuto šíři nestandardních paliv spalovat s účinností až devadesát procent a při zajištění emisí srovnatelných s plynovými kotli.

Mimochodem, právě tato široká škála nestandardních druhů biomasy zaujala ministra životního prostředí pana Podivínského, který do naší firmy přijel na exkurzi v minulém roce.

„Očekávám v horizontu deseti až patnácti let zavedení průlomových technologií, které kombinovanou výrobu tepla a elektřiny s dobrou ekonomikou umožní i domácnostem. Pak nastane skutečná energetická revoluce!“ Leopold Benda

Exportujete do třiadvaceti zemí. Máte nějaké cíle na rozšíření tohoto počtu a získání dalších trhů?

Kotel na pelety firmy Benekov C15 - 50
Kotel na pelety firmy Benekov C15 – 50

V současné době mezi naše klíčové trhy v zahraničí patří Rusko a Španělsko. Do budoucna hodně věříme právě východním trhům, zejména Rusku, a současná situace se sankcemi je pro nás velmi nepříjemná záležitost.

Žasl jsem, když jsem si přečetl rozhovor v novinách s ministrem průmyslu panem Mládkem, který navrhoval firmám, které přijdou o zakázky v Rusku, aby přesměrovaly prodej svých výrobků třeba do Saúdské Arábie. V Rusku budujeme obchodní spolupráci déle než deset let a najít spolehlivé partnery s kapitálem a dostatečným technickým zázemím není práce na jeden měsíc.

Pan ministr asi netuší, co podnikání a budování obchodních vazeb obnáší, a proto si asi troufl takto teoretizovat o jednoduchém přesměrování prodejů kotlů z Ruska do Arábie.

Co se týče Španělska, je vidět zajímavý trend. Celá řada firem a domácností na jihu Evropy donedávna neřešila náklady na topení, protože si celá společnost žila v relativně vysokém blahobytu. Běžné bylo vytápění domů velmi drahým topným olejem. Když nastoupila krize, začali lidé i firmy hledat možnosti úspor a rychlou dobu návratnosti v těchto zemích přináší investice do kotlů na biomasu. To nám otevřelo ve Španělsku nebo třeba taky v Itálii hodně zajímavé příležitosti.

Stávající počet odběratelů je k velikosti naší firmy se zhruba 160 zaměstnanci adekvátní, a pokud budeme chtít budovat zázemí na nových trzích, musíme nejprve investovat do rozšíření výrobních prostor, technologií atd. Mnohem zajímavější je pro nás spíše rozšiřování sortimentu na stávajících trzích, kde již máme vytvořené zázemí.

Nestačí být druhý nejlepší

Mají jednotlivé země a trhy nějaká specifika, na která musíte reagovat?

Každý trh je v něčem specifický, nicméně jedno chtějí všichni. Maximum kvality za co nejméně peněz. Takovou obecnou představou zákazníků v posledních letech je dodávka zboží ve

Kotel na pelety Benekov R100
Kotel na pelety Benekov R100

švýcarské kvalitě za polské ceny. To je reálně nedosažitelné, takže jsme se rozhodli zaměřit prioritně na kvalitu. Každý, kdo chce být úspěšný, potřebuje u svých výrobků dosáhnout nějaké „nej“, ve kterém je na trhu jednička.

Nestačí být druhý nejlepší v účinnosti, druhý nejlepší v kvalitě, druhý nejlepší v servisním zázemí. Dlouhodobě vyhrávají pouze ti, kteří dokážou být alespoň v něčem „nej“. Naší snahou není hledat nejlevnější řešení, nechceme být „nejlevnější“. Dnes máme třeba tato prvenství: kotle na uhlí z Benekovu mají nejmenší spotřebu elektřiny ze všech výrobků na českém trhu.

Zatímco náš model C26 spotřebuje při plném zatížení 38 W, některé kotle jiných výrobců při stejné výrobě tepla potřebují na svůj provoz až 500 W. Máme kotle na uhlí s účinností až 92 procent. Máme jako jediní na trhu kotle na uhlí s automatickým čištěním výměníku a s automatickým odpopelněním atd.

 

Jakou máte představu o budoucnosti firmy, uvažujete někdy i o rozšíření na nějaký další sortiment výrobků?

Ano, zatím se zabýváme výrobou relativně malých kotlů do 100 kW. Na zahraničních trzích je velká poptávka po kotlích větších výkonů a tímto směrem se určitě vydáme.

Kotel na pelety firmy Benekov R15 - 50
Kotel na pelety firmy Benekov R15 – 50

Dlouhodobým cílem je vývoj kotlů pro rodinné domy, které umožní kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. Zatím neuvažujeme o hledání nějakého zcela nového sortimentu. Zajímá nás však třeba uzavření „kolečka“ v tom smyslu, že do budoucna se chceme zaměřit na pěstování vlastní energetické biomasy na pozemcích u firmy.

Dlouhodobým záměrem je vytvoření stoprocentní nezávislosti firmy na dodávkách paliv i elektřiny. Vlastní energetickou biomasou chceme vytápět všechny nemovitosti ve vlastnictví firmy a toto palivo budeme nabízet k vytápění objektů v blízkém okolí. No a jak jsme se již bavili, uzavřením celého cyklu bude to, že z vlastní energetické biomasy budeme v našich vlastních kotlích vyrábět ještě navíc elektřinu potřebou k zajištění provozu firmy.

 

Máte jako firma na svém kontě nějaké patenty a zlepšováky?

Ano, od roku 2003 jsme si registrovali skoro dvacet užitných nebo průmyslových vzorů. Paradoxem dnešní doby je to, že jsme mnohdy nuceni chránit si vlastní technické řešení ne proto, aby nás někdo nemohl kopírovat. Stalo se nám již to, že se naše konkurence pokusila registrovat si technické řešení vyvinuté u nás, aby nám mohla zabránit vyrábět to, co jsme sami vyvinuli. Byla to velmi draze zaplacená zkušenost, kvůli které jsme do ochrany našich hořáků, výměníků, designu atd. museli v posledních patnácti letech investovat preventivně až stovky tisíc ročně.

 

Spolupracujete s výzkumnými centry i univerzitami po celé Evropě. Můžete shrnout dosavadní přínos?

Naším hlavním partnerem ve vývoji je dlouhodobě Energetické centrum Vysoké školy báňské, z hlediska personalistiky spolupracujeme rovněž s Univerzitou Palackého v Olomouci. V zahraničí jsme spolupracovali zejména při vývoji speciálních hořáků na nestandardní druhy biomasy. Například ve Skandinávii se energetické obilí spalovalo od devadesátých let, zatímco dvě české firmy, které do tohoto segmentu vstoupily (včetně nás), to začaly technicky řešit až po roce 2000.

Ze začátku jsme proto konzultovali vývoj hořáků například se švédskou institucí AFAB, testy kotlů jsme prováděli v dánském DTI atd. V současné době již čeští výrobci obecně patří mezi evropskou špičku, co se týká vývoje a výroby kotlů na tuhá paliva, a naopak celá řada zahraničních firem si kupuje hořáky nebo i celé kotle v ČR, aby je mohla v zahraničí prodávat pod svou vlastní značkou.

 

 Rozhovor vyšel 6. 10. 2014 v Moravskoslezském deníku.