Kotlíkové dotace v plném proudu

2.2.2016

Kotlíkové dotace pod taktovkou Ministerstva životního prostředí jsou v plném proudu. Příjem žádostí odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem – zažádat si můžete i o nový kotel na pelety.

KD2

 

V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci vyčerpali. Lidé se v souvislosti s kotlíkovými dotacemi Ministerstva životního prostředí nejčastěji ptají na tzv. mikroenergetická opatření, na způsob proplácení dotace, přehled doporučených výrobků či zda mohou vyměnit stará kamna nebo zdroj na elektřinu.

15 nejčastějších otázek na MŽP ohledně kotlíkových dotací si přečtěte zde.

Ministerstvo životního prostředí získalo v Evropské komisi do roku 2020 celkem 9 miliard korun na výměnu až 100 tisíc kotlů v domácnostech po celé ČR. V předem stanoveném harmonogramu je vyhlásit 3 výzvy pro kraje vždy po dvou letech, kdy následně kraje jako administrátoři dotací vyhlásí výzvy pro občany. Ministerstvo ale již dříve avizovalo, že bude-li ze stran žadatelů o dotace zájem, prostředky na další nové kotle uvolní dřív než po dvou letech.

Zájem mě nejenom těší, ale také jsme ho předpokládali, takže pro MŽP nebude problém vyhlásit další vlnu kotlíkových dotací třeba i o půl roku dříve. Kraje ale musí nejdříve současné prostředky kompletně vyčerpat a také vyhodnotit 1. vlnu dotací. Ani MŽP, ani kraje nesmí s ničím otálet, když je tak obrovský zájem našich občanů, kteří chtějí ekologičtější a účinnější kotel. Čím dřív kotle vyměníme, tím dřív budeme lépe dýchat,“ komentuje zájem o dotace i další postup ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podmínky se mírně liší

Podmínky pro získání dotace se v každém kraji mírně liší. Kraje si mohly po svém zvolit, jakým způsobem budou od zájemců přijímat žádosti nebo třeba zda rozdělí peníze najednou nebo ve více kolech. Celou částku najednou rozděluje např. Vysočina nebo Liberecký kraj, Zlínský kraj a mnoho dalších peníze od MŽP rozděluje postupně v několika kolech.

Kotlíkové dotace vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí 15. července 2015. Tehdy ministr životního prostředí představil základní podmínky kotlíkových dotací stanovené rezortem MŽP po vyjednávání s Evropskou komisí a vyhlásil výzvu pro kraje, které musely od MŽP nejprve získat finanční prostředky na základě projektových žádostí. V nich kraje navrhly způsob, jak budou žádosti přijímat, vyhodnocovat či proplácet finanční prostředky žadatelům, ale zavázaly se i k průběžnému vyhodnocování výzev či ke kontrolám projektů mezi žadateli.