Kamna v obýváku jako doplněk i centrální zdroj tepla

6.3.2015

Poptávka po kamnech a krbech pro topení dřevem u nás stále stoupá. Vybírat můžeme mezi kamny krbovými či kachlovými, vložkami do krbů a speciálními kamny pro spalování pelet. Čím dál častěji plní roli hlavního zdroje tepla pro domácnost.

Peletová kamna topí přímo v obýváku, není třeba budovat kotelnu.
Peletová kamna topí přímo v obýváku, není třeba budovat kotelnu.

KRBOVÁ KAMNA

Volně v prostoru stojící krbová kamna jsou nejčastějším moderním ohništěm. Ceny začínají na několika málo tisícikorunách, což představuje nejlevnější variantu pro topení. Druhou výhodou jsou nízké náklady na instalaci, pokud je k dispozici vhodný komín. Pak je stačí napojit do komína vhodným kouřovodem, stejně snadné je jejich případné odpojení. Odpadá nákladné a pracné zabudovávání, obestavování apod. Běžná krbová kamna vydávají teplo rovnou do prostoru, takže se vzduch ohřívá rychle. Současně jsou ovšem intervaly mezi přikládáním poměrně krátké. Ve srovnání s klasickým krbem je fascinující jejich účinnost. Zatímco tepelná účinnost otevřeného krbu je zhruba 15 %, krbová kamna mohou dosáhnout až 85 %.
Populární jsou krbová kamna s keramickým obkladem, který jim propůjčuje vedle originálního vzhledu také schopnost akumulovat teplo. To se pak z kachlů uvolňuje ještě dlouho po vyhasnutí ohně. Nesprávně se jim někdy říká kachlová kamna, ale klasické „kachláky“ vypadají a fungují docela jinak (viz samostatný odstavec o kachlových kamnech).
Krbová kamna představují zdroj tepla pro všechny případy – od přídavného topení pro přechodná období nebo pro jinak nevytápěné prostory až po hlavní zdroj tepla pro ústřední topení a ohřev vody. Nejdůležitějším parametrem pro výběr krbových kamen je výkon.
Obecně platí, že 1 kW stačí k vyhřátí prostoru 20 m2 u starého domu a 40 m2 u novostavby. Náklady na topení krbovými kamny jsou ve srovnání s topením plynem zhruba poloviční.

Peletová kamna s výměníkem
Peletová kamna v interiéru navozují příjemnou atmosféru.

KRBOVÉ VLOŽKY

V krbu, který je otevřený do místnosti, se nedá regulovat přísun vzduchu pro spalování. Vysoký přebytek vzduchu produkuje spolu s nízkými teplotami hoření mnoho škodlivých látek a účinnost vytápění je velmi malá. Proto jsou dnes otevřené krby většinou vybaveny krbovou vložkou z oceli, litiny či jiného žáruvzdorného materiálu. Modely s výměníkem tepla (teplovodní) ohřívají vodu, která je rozváděna po celém domě do radiátorů. Podobně může být do okolních místností rozváděn potrubím teplý vzduch.

KACHLOVÁ KAMNA

Kachlová kamna jsou nejnáročnější na pořízení, zato vyžadují pouze minimální obsluhu. Akumulační schopnost kachlových kamen prodlužuje interval mezi přikládáními, protože hřejí i několik hodin po vyhasnutí topeniště. Podle jejich druhu a klimatických podmínek stačí jedno až dvě přiložení za den pro trvalý provoz. Jejich účinnost může při optimálním tahu dosáhnout až 90 %, takže produkce popela je malá a nemusí být odstraňován tak často. Teplo vzniklé v topeništi při spalování je odváděno kouřovody v celém tělese kamen do komína. Při tom se keramické materiály pomalu ohřívají a vyzařují akumulované teplo svým povrchem do okolního prostoru (sálavé teplo).

KAMNA NA PELETY

Nejběžnější jsou samostatně stojící kamna, existují i vložky, které se dají umístit do krbů či kachlových kamen a dovolí spalování pelet. Celý systém může být řízen časovým spínačem a externími termostaty. V závislosti na zvolené teplotě vytápěného prostoru je dávkováno množství paliva a regulován přívod vzduchu. Palivo je dodáváno do spalovacího prostoru automaticky pomocí šnekového dopravníku. Komfortem obsluhy se peletová kamna blíží moderním ústředním topením. Zároveň je při spalování produkováno méně škodlivin než u kterýchkoli jiných samostatných kamen, účinnost kamen spalujících pelety je až 97 %. Je však třeba počítat s investicí přesahující 60 000 korun.

Krb v obýváku. Foto: Petr Hloušek, Právo.
Krb v obýváku. Foto: Petr Hloušek, Právo.

Článek vyšel dne 24. 11. 2014 v magazínu Udělej si sám.