Češi ve velkém skupují kamna i kotle, chtějí ušetřit. Jaké mají možnosti a kolik za co zaplatí

18.11.2021

Vysoké účty za elektřinu nutí odběratele hledat cesty, jak ušetřit. Prodejci kamen a kotlů na tuhá paliva se proto nyní nezastaví a nestíhají uspokojit obří poptávku. Vedle růstu cen elektrické energie podporuje zájem také zákon o ochraně ovzduší, který od příštího podzimu zakazuje provoz starých neekologických kotlů. 

Haas Sohn peletová kamna
Peletová kamna Haas + Sohn

„Zaznamenali jsme enormně větší zájem o kamna. Stále ještě jsou nejvíce poptávána teplovzdušná krbová kamna, která jsou většinou vnímána jako doplňkový zdroj tepla, nicméně mohou sloužit jako významný zdroj vytápění,“ uvedla pro Lidovky.cz manažerka komunikace výrobce Haas + Sohn z Jiřetína pod Jedlovou Michaela Cintlová. Za kamna od této společnosti s výkonem až 8,3 kW zaplatí zákazník asi 16 tisíc korun.

Některé zboží dokonce momentálně nemá společnost skladem kvůli zpoždění ve výrobním procesu, což způsobují prodlužující se lhůty dodání vstupních materiálů. Současně lze dle Cintlové očekávat, že poptávka ještě během příštího roku poroste.

Dvojnásobný prodej kamen a krbů hlásí i online prodejce Mall. „Na našich číslech vidíme, že zájem o krby a krbová kamna v posledních týdnech výrazně roste, a tento stav stále trvá. Už v srpnu a září došlo k výraznému navýšení tržeb, což zčásti souvisí se zahájením topné sezony, meziročně mluvíme o dvojnásobku. A za říjen se prodeje zdvojnásobily dokonce ve srovnání s předchozím měsícem. Extrémní zájem přisuzujeme obavám zákazníků z rostoucích cen energií,“ řekla webu Lidovky.cz mluvčí internetového obchodu Mall Pavla Hobíková. Jedním z důvodů rostoucí poptávky je podle Cintolové zákon o ochraně ovzduší, který od září 2022 zakazuje provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Vedle toho chtějí lidé snížit výdaje za energie a mnohých se navíc přímo dotýká pád Bohemia Energy.

Největší alternativní prodejce elektřiny oznámil ukončení dodávek 13. října a poté jej následovalo několik menších hráčů. Části klientů, kteří přešli k dodavatelům poslední instance, se zvýšily zálohy na plyn a elektřinu až sedmkrát.

Peletová kamna Haas+Sohn
Peletová kamna Haas+Sohn

Na kotel se čeká i čtvrt roku

Alternativu představuje kotel na tuhá paliva. Potíže s uspokojením enormní poptávky má proto v poslední době i český výrobce Opop. „Zájem je obrovský a v tuto chvíli převyšuje naše výrobní možnosti a kapacity. Poptávka je vysoká po všech typech kotlů. Většinou při výběru rozhoduje, jaké palivo lze v kotli spalovat, výkon kotle, zda kotle splňují podmínky emisí pro užívání po 1. září 2022 a zda jej lze pořídit na dotace,“ reagovala pro Lidovky.cz marketingová referentka společnosti Opop Jana Stříteská.

Téměř všechno zboží už Opop vyprodal. V současné době je čekací lhůta na nový kotel průměrně osm až deset týdnů, na některé modely si zákazník počká i dvanáct týdnů. Cena se liší podle jednotlivých typů. Obecně je levnější kotel na ruční přikládání, který lze pořídit přibližně za 41 tisíc korun. Automatický kotel, do kterého stačí přiložit jednou za pár dní, už vyjde na více než dvojnásobek.

Náklady na palivové dřevo se liší podle druhu, způsobu balení a délky polen. Například tvrdá dřevina, jako je dub, buk nebo habr, vyjde asi na 1400 korun za jeden sypaný prostorový metr. U měkkého dřeva je to asi tisíc korun. Cena za jeden metrák hnědého uhlí se pohybuje kolem 400 korun, za černé uhlí zaplatí zákazník více než 600 korun.

Článek vyšel v Lidových novinách, pokračování najdete na webu Lidovky.cz.