Vytápění skleníků: ZOO Ostrava sází na dřevní štěpku

17.10.2023

Jak rostou banány, manga nebo kávová zrna, to všechno můžete vidět v exotických sklenících v ZOO Ostrava. Stabilní teplotu pro tropické rostliny tady zajišťuje kotel na štěpku značky HAMONT o výkonu 250 kW. Štěpku si v zoologické zahradě vyrábějí sami z rychle rostoucích dřevin, které potřebují také zvířata jako krmivo.  

Hroší pavilon Tanganika v ZOO Ostrava, kde se topí dřevěnými peletami

Každou sobotu a neděli můžete v zoologické zahradě v Ostravě zažít komentovanou prohlídku skleníků, které jsou součástí místního botanického parku. Můžete vidět a případně i ochutnat různé tropické plody, pokud jsou tedy zrovna zralé. Rostou tady banánovníky, pomeranče, mandarinky, limetky, ale také kávovník, kakaovník, kafrovník nebo vanilka.

Pěstování tropických užitkových rostlin není v evropských botanických zahradách tak časté. „Máme tady dětskou zoo, kde si děti sáhnou na kravičku, telátko, morčátko…  a stejně tak jsme chtěli, aby děti viděly, jak roste banán nebo pomeranč,“ přibližuje počátky tohoto originálního konceptu Tomáš Hanzelka, vedoucí dendrologického oddělení v ZOO Ostrava. 

Kromě užitkových rostlin rostou ve sklenících také okrasné tropické a subtropické rostliny, nepřehlédnutelné jsou například orchideje a bromélie. A skleníky slouží také k pěstování rostlin, které se využívají k tvorbě a údržbě tropických expozic v areálu zoo. 

Botanický park v Zoo Ostrava

Vytápění skleníků si vyžádalo inovativní řešení

Rekonstrukce skleníků byla součástí dlouhodobého procesu, kterému v Ostravě říkají botanizace ZOO. V první etapě vznikl botanický park, kde najdeme 6 km různých stezek (cesta lesa a cesta stínu, cesta vody a mokřady). Druhá etapa se týkala právě rekonstrukce starých skleníků, které byly znovu otevřeny v roce 2011. Třetí etapa byla dokončena teprve vloni. Šlo o výstavbu fóliovníku, který má stejně jako skleníkový areál plochu 1000 m2.

Skleníky jsou tu tři a každý se vytápí na jinou teplotu: 20, 12 a 5 stupňů Celsia. „Dlouho jsme ten projekt chystali a stali jsme se v oblasti vytápění skleníků docela průkopníky. Jezdili jsme všude po Evropě, abychom načerpali inspiraci, ale vytápění skleníkového komplexu štěpkou, to jsme nikde neviděli,“ vzpomíná Tomáš Hanzelka. 

Granátové jablko ve skleníku v ZOO Ostrava

Když skleníky stály a kotelna začala fungovat, museli se správci ještě naučit, jak otopnou soustavu vyvážit, aby vše fungovalo. „Ve sklenících jsou speciální podmínky, takže je potřeba teploty správně regulovat, jinak tropické rostliny zmrznou, nebo je naopak můžete přehřát,“ vysvětluje Hanzelka.

Všechny tři skleníky jsou napojené na jednu otopnou soustavu s jednou štěpkovou kotelnou, kde od roku 2020 funguje kotel značky HAMONT od společnosti CST fire. „Jsme s tím kotlem spokojení, funguje lépe než ten původní, je modernější“ uvádí Hanzelka. Kotel HAMONT je plně automatický s řízenou regulací výkonu podle potřeb odběratele a významná je i úspora obsluhy kotle. Dnes se dozoruje provoz jen prostřednictvím vzdáleného přístupu po internetu. Původní kotel bylo třeba vyměnit i proto, že se skleníkový komplex rozšířil a na štěpkovou kotelnu byly nově napojeny také dílny, sklady a kuchyně zoologické zahrady. 

Kotel na štěpku značky Hamont od CSTfire

Štěpka z vlastních dřevin, ale také z nedaleké pily

Dřevní štěpka, to je pro zoologickou zahradu důležitá strategická surovina. S její dostupností to nebylo v posledních dvaceti letech vždycky ideální, proto v Ostravě  toužili po soběstačnosti a začali s pěstováním rychle rostoucích dřevin. Štěpku totiž potřebují nejen pro vytápění skleníků, ale také pro zvířata. Používá se místo slámy jako stelivo. Botanický park zase spotřebuje hodně mulče do záhonů. A celé větve dostávají zvířata na okus jako krmivo.

„Máme v areálu ZOO jedenáct hektarů lesa a kromě toho máme tři hektary plantáží, kde pěstujeme hlavně japonský topol, sibiřský jilm nebo košíkářskou vrbu. Další štěpku pak vozíme z místní pily, která je asi 50 km odtud,“ vypočítává zdroje štěpky Tomáš Hanzelka. V době, kdy se skleníky otevíraly, si ovšem zažil se zásobováním perné chvíle. „Měli jsme nasmlouvané zahradnické firmy, které nám měly štěpku dodávat, ale dokončili jsme skleníky a najednou štěpka nebyla. Báli jsme se, že nebude čím skleníky vytápět,“ vzpomíná Hanzelka.

Vytápění štěpkou z vlastních zdrojů se ukázalo jako obrovská výhoda také později v roce 2022, kdy přišla energetická krize. V areálu zoologické zahrady najdeme různé zdroje tepla včetně zemního plynu, takže ekonomické srovnání bylo možné provést okamžitě. „Štěpka nám vychází úplně nejlíp. Dlouho jsme byli spokojení s plynem, ale teď to budeme muset přehodnotit,“ uvažuje Tomáš Hanzelka. V nejbližší budoucnosti se uvažuje o připojení nového fóliovníku ke stávající štěpkové kotelně. 

Hroší rodinu hřejí kotle na dřevní pelety 

V zoologické zahradě Ostrava najdeme i další kotle na biomasu. Roku 2011 byl nově otevřen hroší pavilon Tanganika. Rekonstrukce pavilonu starého čtyřicet let tehdy přinesla výrazné úspory vody a energií. Do té doby bylo vytápění i ohřev hrošího bazénu na eletřinu. Nyní mají všechno na starosti dva kotle na pelety výkonu 48 kW. A peletami se vytápí ještě také restaurace Saola a návštěvnické centrum. 

V současné době obývají pavilon Tanganika tři mladí hroši: samec, samice a jejich dcera, která se narodila v roce 2020. Chov hrochů má v Ostravě dlouholetou tradici již od roku 1967, kdy sem dorazila hrošice Róza. Celkem se tady narodilo 33 hrochů a hroch je také erbovním zvířetem místní ZOO, která navíc vede tzv. Evropskou plemennou knihu hrochů. O přesunu většiny hrochů mezi zoologickými zahradami v Evropě se tak rozhoduje v Ostravě.

Hroši v ZOO Ostrava si v zimě užívají teplo z pelet