Peletová kamna z dílny slavných designérů
10.1.2023
Když přizvete k návrhu peletových kamen designéry, mohou vzniknout nečekané věci. Přesně tohle si řekli v italské firmě MCZ, jejíž výrobky do Česka dováží firma Krby Pinc. Podívejte se, jak vznikala peletová kamna, která se stanou dominantou každého interiéru.

TOBA
Kamna Toba mají pro designérské studio Emo speciální význam. V roce 2008 šlo o jejich vůbec první počin. „Ten nápad se zrodil v jedno kvetoucí jarní odpoledne ve Vídni, když Lukasz pracoval,“ vzpomínají dnes už nostalgicky designéři. Mladí talenti si tehdy získali důvěru společnosti MCZ a společným úsilím vznikla unikátní kamna. Technické zpracování keramické čelní stěny bylo tehdy revoluční novinkou, která se později stala hojně využívanou mezi všemi výrobci. A kamna Toba patří dodnes k bestsellerům.
Firma MCZ vyhledává ke spolupráci inovativní designéry, protože peletová kamna se mají v jejich pojetí stát nejen funkčním, ale především estetickým prvkem, dalším originálním kusem nábytku v domě. Kamna se přizpůsobují současnému vkusu a jemné, zaoblené linie keramiky jim dodávají silný a svébytný charakter. V roce 2011 získala kamna Toba prestižní ocenění iF Design Award, které se uděluje už od roku 1954 a přestavuje jednu z nejprestižnějších a nejznámějších cen v oblasti designu na světě. Spolupráce mezi MCZ a studiem Emo dále pokračuje.



CURVE
Kamna Curve (Křivka) vděčí za svoji podobu mladému designérovi Pablu Dorigovi. Italsko-španělský designér studoval v Benátkách a nyní pracuje v Kodani. Kamna vnímá jako „super normální objekt“ – jejich přítomnost v interiéru je natolik samozřejmá, že si jich mnozí nemusí vůbec všimnout. „Jsou to objekty, které jsou velmi jednoduché, ale jak se často říká, jednoduchosti je velmi těžké dosáhnout.“ Pablo Dorigo se chtěl dostat k esenci toho, jaký objekt představují kamna. Jeho designérská práce spočívala v odstraňování všeho, co bylo nadbytečné.
Kamna Curve mají keramickou stěnu a železná dvířka. „Železo je podle mě úžasný materiál, přímo spojený s elementem ohně,“ uvažuje Pablo. Dvířka jsou prosklená a zdůrazňují ten nejdůležitější prvek každých kamen: planoucí oheň, který umí přilákat pozornost celé rodiny. „Upravili jsme i vnitřní prostor kamen, který plameny obklopuje, nyní oheň působí větší a zářivější.“ Spolupráci s inženýry MCZ si Pablo pochvaluje. „Jsou to inženýři, kteří nikdy neřeknou ne, a to je úžasné. Na všechno odpovídají: pojďme to vyzkoušet a uvidíme, jestli to půjde.“


MARIA SOFIA
V nabídce společnosti MCZ existuje speciální kategorie ručně vyráběných kamen, která vznikají v keramické dílně Sergio Leoni. Zde jsou každá kamna vyrobena a malována ručně s použitím přírodních prvků a materiálů jako např. jílu, vody či ohně. V této keramické dílně říkají, že keramika musí padnout kamnům jako oblek, proto se kompletace každého kusu předem zkouší, aby bylo jisté, že do sebe vše zapadne.
Návrhářka Monica Graffeo se rozhodla přistupovat k tomuto světu po špičkách, s naprostým respektem a diskrétností. Pro designéra není snadné vstoupit do světa, který vybudoval Sergio Leoni. Kamna navrhovaná mistrem Sergiem od 60. let 20. století byla vždy určena nejen k vytápění domácností, ale také k rozněcování fantazie a citlivosti. Jde o vizuálně pozoruhodné bytové zařízení.
Obzvláště mě zaujaly tři aspekty, říká Monica Graffeo. V první řadě samotný objekt, kamna. Ve většině případů převládají funkční aspekty kamen, měla by dobře topit, jejich hodnota je ale mnohem bohatší a komplexnější. „Je to vřelé srdce našeho domova a je úzce spojeno s velmi silnými emocionálními významy, jako je sdílení a naslouchání,“ říká Monica.
Pak je tu použitý materiál, keramika. Ručně vyráběné keramiky se fyzicky dotýká ruka těch, kdo na ní pracují. A tento dotek můžeme vnímat. Třetím aspektem je klasický styl, který je typický pro kolekce Sergia Leoniho. Kamna Maria Sofia působí velmi luxusně. Mají texturu, která se podobá šperku nebo diamantu – odráží světlo a vytváří duhové efekty. Do prestižní kolekce společnosti MCZ zapadají dokonale.


