Koncert kotlařů: Leopold Benda (BENEKOV)
30.9.2011
Na co se specializuje vaše firma a které výrobky se vám daří nejlépe prodávat?
Specializujeme se na univerzální automatické kotle na tuhá paliva. Nejlépe se nám daří prodávat automatické kotle na kombinaci uhlí, pelet a dřeva.
Co vás vedlo k rozhodnutí podnikat s kotli na biomasu? Od kdy jste s touto výrobou začali?
Od roku 1998, kdy jsme zahájili výrobu prvních automatických kotlů na uhlí, jsme měli poptávky na spalování energetického obilí ze Skandinávie. To byl první impuls k vývoji automatických kotlů na biomasu. První automat na biomasu jsme certifikovali v roce 2001 a od té doby jsme připravili dalších 15 modelů kotlů na biomasu.
Do kterých zemí vyvážíte svoje kotle a na kterém trhu jste nejúspěšnější?
Vyvážíme do Irska, Německa, Francie, Skandinávie, Pobaltí, Ruska i do jižní Evropy. Nejúspěšnější jsme ve Skandinávii.
Jak vidíte budoucnost tohoto odvětví?
V každém evropském regionu je odlišná situace. Zatímco někde dochází ke snižování velikosti trhu s kotli na biomasu, jinde naopak nastává „boom“. Všude je vidět jasné sepětí ceny paliva a velikosti trhu. Kde rostou ceny dřevních pelet rychle nahoru, tam se poptávka po kotlích na pelety snižuje. Tím, že se soustřeďujeme na spalování nejenom čistých bílých pelet, ale umíme spalovat i agropelety a různé druhy alternativních pelet, nejsme na vývoji cen samotných dřevních pelet tak závislí. Podle našeho názoru bude spalování pelet vždy okrajovou záležitostí ve srovnání s tvorbou tepla z jádra nebo z uhlí. V některých regionech je ale pro výrobce naší velikosti zajímavé spalování různých typů odpadní zemědělské biomasy, protože výrobky na tyto paliva žádná velká nadnárodní firma ve svém portfoliu nemá a zřejmě dlouhou dobu ani mít nebude.
Co si slibujete od svého členství v Klastru Česká peleta?
Zvýšení image značky naší firmy a předávání informací o vývoji na trhu.
Co považujete za největší výhodu topení peletami? Kde naopak vidíte jejich nevýhody?
Největší výhodou je dosažitelná pohodlnost obsluhy. Největší nevýhodou jsou provozní náklady, které jsou dnes v ČR srovnatelné s plynem.
Jaký další technologický pokrok ve vytápění nás čeká?
Neustále je co zdokonalovat. Naší zkušeností je, že vývoj se dnes hodně přesouvá z mechaniky k elektronice.
Čím vy sám doma/u vás ve firmě topíte?
Topíme uhlím, energetickým obilím, peletami a zkoušíme různé typy paliv, které nám zákazníci dovezou k testování.