Koncert kotlařů: Ctirad Bryol (PONAST)

30.9.2011

Na co se specializuje vaše firma a které výrobky se vám daří nejlépe prodávat?

Specializujeme se dlouhodobě pouze na kotle na pelety, respektiva granulovaná paliva a také na široké příslušenství kotlů na pelety – sila, zásobníky, podavače a podobně. Úspěšnost konkrétního typu výrobku závisí na mnoha okolnostech. Aktuální dotační politice, oblíbenosti různých druhů paliv, místních zvyklostech a dispozičních řešení nemovitostí, měnících se technologiích stavby domů, požadovaném stupni komfortu. Největší objem však připadá na kategorii 15 – 25 kW.

Co vás vedlo k rozhodnutí podnikat s kotli na biomasu?

V automatických kotlích se prolínají 2 obory – strojírenství a elektrotechnika – obory, kterými se firma PONAST od svého založení zabývala, byť výrobky a služby směřovaly do jiné oblasti.

Od kdy jste s touto výrobou začali?

První kotlová tělesa a komponenty jsme vyrobili v roce 2001, kompletní kotel spatřil světlo světa v r. 2002.

Do kterých zemí vyvážíte svoje kotle a na kterém trhu jste nejúspěšnější?

V současné době působíme ve 14 evropských zemích. Úspěšnost na jednotlivých trzích souvisí z velké části s dotační politikou konkrétní země. Ta obvykle motivuje uživatele k zamyšlení nad využitím obnovitelných zdrojů energie a následně i třeba k pořízení kotle na pelety, mnohdy v kombinaci s jiným zdrojem. K dlouhodobě úspěšným trhům patří Španělsko a Irsko.

Jak vidíte budoucnost tohoto odvětví?

Optimisticky. Bohužel, mnohdy tento optimismus brzdí absence energetické politiky v mnoha zemích, především tzv. východního bloku, Českou republiku nevyjímaje. Přesto si myslím, že zdravý rozum, v kombinaci s využitím domácích zdrojů obnovitelné energie, zvítězí.

Co si slibujete od svého členství v Klastru Česká peleta?

Byl bych rád, aby si Klastr v naší zemi vybudoval postavení srovnatelné s podobnými institucemi v Rakousku či Německu a napomohl tak rozvoji tohoto typu vytápění v ČR. Předpokládám, že veřejnost také přijme lépe společné aktivity firem, které se v sortimentu ve značné části doplňují a přinášejí tak zákazníkovi širší nabídku „pod jednou značkou“. A ve vztahu k tvorbě legislativy, která jen pomalu reaguje na nové trendy ve vytápění, také silnější vyjednávací pozici.

Co považujete za největší výhodu topení peletami? Kde naopak vidíte jejich nevýhody?

Možnost využití domácí suroviny v kombinaci s řízeným způsobem spalování s minimem škodlivých emisí. Nevýhodou je samozřejmě nutnost skladování a manipulace s peletami. Tuto nevýhodu lze ovšem eliminovat technickými prostředky, což se pochopitelně děje ve stále vyšší míře.

Jaký další technologický pokrok ve vytápění nás čeká?

Čeká nás pokrok určitě zcele zásadní, neboť nejsou ani zdaleka vyčerpány všechny technické a technologické možnosti. Konkrétní informace tohoto typu bych ale nechal bez komentáře, především pro rozvoj našeho podnikání.

Čím vy sám doma/u vás ve firmě topíte?

V našem domě topí a ohřev teplé vody zajišťuje samozřejmě automatický kotel na pelety. Ve firmě kombinujeme vytápění peletami v několika kotlích se solárním ohřevem vody a historicky přetrvávajícím systémem CZT.