Čtyři nové kotle na Sychrově. Život na zámku usnadnily pelety

14.10.2022

Zámek Sychrov získal své jméno ze staročeského „sychrati“ – zimou se třásti. A sychravo bývá tady na úpatí Jizerských hor dodnes. S peletami je ovšem život na zámku o něco snazší, jak nám povyprávěl přímo kastelán Miloš Kadlec. Čtyři nové kotle od Atmosu nahradily staré uhláky ve čtyřech bytových jednotkách.  

Zámek Sychrov

O zámku Sychrov se říká, že je květem Francie na české půdě. Jeho dnešní novogotickou podobu má totiž na svědomí rod Rohanů – šlechticů, kteří utekli po francouzské revoluci do Čech. Roku 1820 se usadili tady, na Sychrově, a do Francie se už nikdy nevrátili. Zámek ovšem přestavěli k obrazu svému a díky tomu můžeme dodnes obdivovat i nádhernou zahradu nebo oranžérii.

Pravidelně sem jezdíval i skladatel Antonín Dvořák. Mezi lety 1877 – 1896 pobýval na Sychrově celkem devětkrát. Nejezdil však za knížetem Kamilem z Rohanu, ale za jeho tajemníkem Aloisem Göblem, který byl jeho blízkým přítelem. Dvořák na Sychrově nejen odpočíval, ale i tvořil a často také hrával v sychrovské kapli na varhany.

Rohanové byli spjati se zámkem až do konce 2. světové války, kdy je vyhnaly z Česka i ze zámku Benešovy dekrety. Sychrov je od 50. let státním zámkem otevřeným veřejnosti a dnes je ve správě Národního památkového ústavu. Natáčela se tady také řada známých českých pohádek, například Radúz a Mahulena, Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. 

Uhlí už na zámku nemá místo

Samotný zámek vytápěný není, jen v několika málo prostorách kanceláří jsou akumulační kamna. Ale zámecký areál je rozsáhlý a patří k němu i jedenáct bytových jednotek. Je mezi nimi i kastelánský byt nebo takzvaný zahradní domek, kde dnes bydlí zástupce kastelána. Kromě zaměstnanců Národního památkového ústavu zde navíc najdeme několik rodin, které bydlí na zámku už více jak padesát let, nájemní smlouvy mají ještě od Národního výboru. Těm všem je dnes třeba zajistit vytápění odpovídající moderním požadavkům.

Blížící se zákaz provozu zastaralých kotlů na uhlí tedy dopadl i na správu zámku. „Staré uhláky v několika bytových jednotkách bylo potřeba vyměnit a místní topenář – shodou okolností se jmenuje pan Topič – nám doporučil pro některé byty právě peletové vytápění,“ vysvětluje kastelán Miloš Kadlec. Dva kotle od firmy ATMOS tedy dorazily na zámek už v roce 2021 a další dva na přelomu května a června 2022.

Původní sklady uhlí ve sklepech pod byty nově zaplnily sáčky s peletami a obyvatelé zámku se mohou radovat z toho, že už nemusí chodit každé dvě hodiny přikládat. Stačí občas dosypat pelety do zásobníku. „Po první topné sezoně, kterou máme nyní za sebou, jsme opravdu velice spokojení. Pelety poskytují daleko vyšší komfort, provoz je čistší, popela je minimálně,“ vypočítává nám výhody peletového vytápění kastelán Miloš Kadlec. 

Peletové kotle ATMOS na zámku Sychrov

Zámek zásobuje česká peletárna 

Správa zámku Sychrov zvolila jako svého dodavatele českou firmu Biomac, která patří k největším výrobcům pelet u nás. Pelety si nechávají na zámek dovážet v sáčcích po 15 kg, které se potom distribuují do jednotlivých bytů. Jsou to pelety nejlepší možné kvality s certifikací ENplus A1, které se nedrolí, mají vysokou výhřevnost a nízký obsah popela. Když se používají právě tyto pelety A1, je navíc zajištěna delší životnost peletových kotlů.

Zbývající byty na Sychrově se vytápějí jinak než uhlím, takže jim ještě slouží současné zdroje tepla, třeba krbová kamna na dřevo. Až bude potřeba výměna i tady, určitě budou znovu uvažovat o peletách. „Jsou to historické budovy a dostat sem kotel s akumulační nádrží může být v některých případech těžké. Vše záleží na tom, jak situaci posoudí topenář, ale zatím se to vyřešilo, peletové kotle máme a jsme za ně rádi,“ uzavírá kastelán Miloš Kadlec.