Komfortní teplíčko – magazín o vytápění
Každý rok vydáváme magazín Komfortní teplíčko, kde sledujeme novinky ze světa komfortního vytápění peletami, briketami a dřevem. Čtěte náš magazín online a nechte se inspirovat!
Komfortní teplíčko 2024
Od září 2024 platí zákaz kotlů první a druhé emisní třídy. Proč stále více domácností přechází na peletové kotle? A jak můžete využít dotace z programu Nová zelená úsporám? To se dozvíte v časopise Komfortní teplíčko 2024. Přínášíme i inspirativní příklady z celé republiky: od moderních peletových kotlů v seriálu České chaty snů po kombinované systémy vytápění nebo mezigenerační bydlení.
Rozhovor nám poskytla Ivana Jirešová, známá herečka a letos i soutěžící v soutěži Survivor. Dozvíte se, že plánuje přechod na peletová kamna, aby spojila svou vášeň pro ekologii a podporu českých výrobců. Také jsme se vyzpovídali herce Radka Holuba, představitele seriálového Milana Rubala z Osady. Společného toho mnoho nemají, ale oba si užívají řezání dřeva a chalupaření. Nechte se inspirovat, jak ekologicky bydlet.
Komfortní teplíčko 2023
Blíží se zákaz starých kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Poradíme vám, jak poznáte, že se zákaz týká i vašeho kotle. A upozorňujeme: topenáři budou mít brzy tak napilno, že nepřijdou ani večer do hospody, proto se vyplatí řešit výměnu včas.
Vyzpovídali jsme Václava Vydru, který zatápět nestíhá, protože žije dva životy: dopoledne s koňmi na Slapech, večer v Praze na divadle. U krbu naopak rádi odpočívají Bára Munzarová a Martin Trnavský, když se vrátí domů z cest s divadelním spolkem Frída. Do různých koutů Česka jsme se letos podívali i my: dřevem a peletami si pravidelně zatápějí třeba v ostravské ZOO, na zámku Červené poříčí na Plzeňsku nebo v horských penzionech v Jeseníkách i Českém Švýcarsku.
Komfortní teplíčko 2022
Vytápění zdražuje. A českou vesnici můžou zachránit dřevní paliva – o tom je přesvědčen Vladimír Stupavský a s ním další tisíce lidí, kteří si letos objednali nový kotel na dřevní biomasu: dřevo, brikety nebo pelety. Přinášíme vám inspiraci z míst, kde už je kotel pár let úspěšně v provozu, a to doma i ve světě. Kotel na pelety mají ve své základně i žlutí trabanti – pelety je hřejí, když připravují další cesty a ladí svoje nové vozidlo, ukrajinský LuAZ. A navíc rozhovor s herečkou Veronikou Freimanovou o všech nových filmových, seriálových i dalších projektech.
Komfortní teplíčko 2020
Zjistili jsme, jak strašně levně se vyváží české dřevo do zahraničí (a v jakém obrovském množství). Kůrovcová kalamita za to tak úplně nemůže – jen naplno ukázala, jak špatně hospodaří stát. Českých dřevařů, ale taky ministrů jsme se pak zeptali, co by se s tím dalo dělat. Za ekologické topení peletami, briketami a dřevem se tentokrát na stránkách časopisu Komfortní teplíčko postavila rockerka a milovnice ohně Marta Jandová a zpěvák VOXEL, který bydlí na samotě v Jeseníkách, kde topí briketami.
Komfortní teplíčko 2019
„Dřív z komínů lítalo všechno a musím říct, že teď se to strašně zlepšilo. Každou chvíli u nějakého domu zaparkuje auto, složí tam fůru palivového dřeva, briket nebo pelet… Je to moc dobře,“ pozoruje Antonín Panenka ze svého rodinného domu v Nespekách u Prahy. Sám si nedokáže představit večery bez krbu s plápolajícím ohněm. „Dívat se do ohně, to je lepší než televize,“ usmívá se Panenka. A bez krbu by se neobešel ani výškař Tomáš Janků, který si dřevěnými briketami topí doma i na chalupě. „Nemám čas běhat po lese a shánět dřevo,“ směje se ředitel Českého atletického svazu a mnohonásobný medailista.
Komfortní teplíčko 2018
Přinášíme rozhovor se starostou Horního Jiřetína. V obci, která leží na samé hranici těžebních limitů, chtějí dokázat, že bez uhlí to jde, a tak topí peletami v kulturním domě, zdravotním středisku, ve škole i v řadě bytových domů. Po sedmi letech už říkají s čistým svědomím – vyplatí se to a je to skoro bez práce! Letošním ambasadorem peletového vytápění se stala herečka Klára Issová, která v rozhovoru poprvé promluvila detailněji o tom, proč se vzdala divadla, aby mohla zkusit štěstí v Americe, a jaké to je začít v cizí zemi od píky. Odvaha jí nikdy nechyběla!
Komfortní teplíčko 2017
Tváří časopisu je tentokrát Jarmil Škvrna, který říká, že na pelety nedá dopustit. „Parádní by bylo, kdyby je měli všichni,“ uvažuje v rozhovoru na svém statku ve Sklasku. Stejně dobrou zkušenost s peletami má hrabě Wratislav na svém panství v Dírné. Hrabě spravuje tisíc hektarů lesa a doma topí kotlem na pelety.
Komfortní teplíčko 2016
Přečtete si čtyřstránkový rozhovor s gólmanem Jiřím Holečkem, který nám prozradil: „Nejvíc mě bavily zápasy s Rusy, chtěl jsem udělat lidem radost.“ Hokejovým parťákem bude Holečkovi na stránkách časopisu bývalý československý útočník Jozef Golonka. A znovu se letos vrátíme i k horolezci Radkovi Jarošovi, který nám dal dlouhý rozhovor do minulého čísla. Od loňska vyměnil starý kotel za novinku od firmy Atmos, kterou si pořídil z kotlíkových dotací.
Komfortní teplíčko 2015
Tváří nového Teplíčka je horolezec Radek Jaroš – povídali jsme si s ním nejen o tom, proč topí dřevem. Zejména nás jako nadšené fanoušky horolezectví zajímaly jeho zkušenosti, které nabyl na všech osmitisícovkách Koruny Himálaje. Návrhářka Beáta Rajská nám prozradila, co si myslí o zdravém ovzduší a proč jí doma říkají ekoložka. Přinesli jsme reportáž z nejzajímavějších míst, která se spoléhají na vytápěním dřevěnými peletami – tentokrát je to „Český Hobitín“ v Libchavách a nenápadný hausbót v Praze na Vltavě.
Komfortní teplíčko 2014
Zpěvák nestárnoucí kapely Tři sestry Lou Fanánek Hagen bydlí v dřevostavbě v Rokytnici nad Jizerou. Komfortnímu teplíčku prozradil, proč se rozhodl přejít z uhlí na pelety a jaké to je topit dřevem v kachlových kamnech: „Zprvu jsem topil uhlím, které bylo sice levné, ale nepořádek byl tak ukrutný, že jsem se rozhodl to změnit. Mám záložní elektrokotel, ale s tím by asi bylo náročné celou zimu topit. Je to sice nejpohodlnější, avšak drahé. Kompromis jsou pelety, z nichž se někdy vysype trochu těch dřevěných slisovaných pilin, ale oproti uhlí to nemastí, není to černé a takový ten prášek se zamete.”
Komfortní teplíčko 2013
Správné biokuchařky nejen zdravě vaří, ale taky zdravě bydlí. Co to znamená zdravě bydlet, to se můžeme učit od Hanky Zemanové, spisovatelky, biokuchařky a matky dvou dcer. Bydlí v novostavbě nedaleko Vltavy, v místech dobré dostupnosti od Prahy, kde ale chybí plynofikace. Proto zvolila kotel na pelety, jehož provoz je tak komfortní a čistý, že ho mohla umístit přímo vedle pračky.
Komfortní teplíčko 2012
Doc. Roman Šmucler je v české veřejnosti známý především jako oblíbený moderátor televizních pořadů a dále jako plastický chirurg. Méně se ví o jeho projektu sanatoria Na Pleši u Dobříše. To zrekonstruoval se svojí společností Asklepion do podoby objektu, který nejen důstojně vypadá, ale i důstojně vytápí – dřevěnými peletami. Je tak příkladem využití peletového vytápění ve větších objektech, než jsou rodinné domy a chaty.
Komfortní teplíčko 2011
Na statku v Podkrkonoší bydlí Richard Krajčo, herec a zpěvák skupiny Kryštof, se svojí rodinou. Statek stojí hned na kraji lesa, kde je každý nádech po ránu čerstvý a silný. Volba čistého zdroje tepla byla proto logická, o jiné „špinavější“ vytápění Krajčo pochopitelně nestál. Věří totiž v lepší zítřky a nadějnou budoucnost čistých zdrojů tepla.