Zimní zahradu v Bretani vytápí peletová kamna
15.11.2021
Julien a Fanny Guérinovi obývají dům ze začátku 20. století v Bretani. Architekta Tristana Brisarda oslovili, aby jim postavil tzv. zimní zahradu, a tak zvětšil obytný prostor domu. Jejich přáním byla maximální ohleduplnost k přírodě (co nejnižší emise CO2), nízká spotřeba energie a surové materiály. Spolehli se všestranně na dřevo – jak při stavbě, tak ve vytápění.

Architekt Tristan Brisard vytvořil stylové spojení tradičního bretaňského domu s moderní, esteticky autonomní novostavbou. Design celého objektu stojí na archetypálním tvaru domu, jak ho většinou malují malé děti. Tak vznikl jednoduchý, minimalistický „skleník“, ovšem výškou a rozměry podobný spíš menší „katedrále“.
Nosníky z pevného, neopracovaného kaštanu tvoří základní formu celého objektu, zdi a kostra domu jsou z finské jedle. Tyto materiály mají příznivý vliv na kvalitu vzduchu v budově. Nízká vodivost, vysoká tepelná setrvačnost a vzdušnost snižují potřebu topení v zimě i ochlazování v létě. Energetické nároky celé stavby jsou velmi nízké díky využití přirozeného světla, v létě i v zimě. Výsledkem je vysoká úroveň komfortu i environmentální udržitelnosti. K té významně přispívá i peletové vytápění, které bylo vybráno jako ohleduplná a navíc finančně výhodná alternativa k plynu. Zároveň jsou pelety praktičtější a komfortnější než dřevo.

Malá kamna vysoká jen 80 centimetrů dokážou jednoduše vytopit celou místnost (70 čtverečních metrů) a udržet stálou teplotu přes 20°C ve dne a 18°C v noci. Spotřebuje se přitom méně než tuna pelet během celé zimy. Kamna mají minimalistický vzhled. Nemají ostré hrany, ale jen jemné křivky a zaoblené rohy. Kouřovod je veden svrchu, díky tomu mohou být přímo u zdi a zabírají o to méně místa. Plamen je široký a příjemný, podobně jako u ohniště, díky speciálně rozšířenému topeništi. Zároveň je provoz kamen velmi tichý – i po vypnutí ventilátoru kamna dále hřejí v naprosté tichosti, teplo se šíří přirozeným prouděním vzduchu.
