Zdeněk Lyčka o kotlích na pelety a jejich budoucnosti: Rozhovor v pořadu V kostce

16.9.2024

Přinášíme rozhovor se Zdeňkem Lyčkou, místopředsedou Klastru Česká peleta, který byl hostem pořadu V kostce. V diskusi se věnoval zásadním změnám v oblasti vytápění a vysvětloval, proč jsou kotle na pelety skvělou volbou pro moderní domácnosti.

Lyčka se zaměřil na aktuální legislativní změny, které zakazují provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy. „To jsou ty nejjednodušší, ručně přikládané kotle na tuhá paliva. Už deset let se nesmí uvádět na trh, nesmí se prodávat, a protože produkují obrovské emise, už do 21. století nepatří,“ vysvětluje. Pro ty, kteří nadále provozují tyto zastaralé kotle, hrozí pokuta až 50 tisíc korun – a to i opakovaně. „Sousedi, kteří museli ten kouř trpět, teď budou mít zákonnou možnost na tyto čmoudící komíny upozornit,“ dodává Lyčka.

Další obavou mnohých domácností je spotřeba elektřiny u kotlů na pelety. Lyčka však uklidňuje: „To je lichá obava. Kotel má příkon kolem 50 až 60 wattů, a na tunu spálené pelety spotřebuje přibližně 20 kWh elektřiny za rok. Rodinný dům, který spálí tři až čtyři tuny pelet, se dostane maximálně na 100 kWh ročně, což odpovídá jen pár procentům celkové spotřeby domácnosti.“

Zapamtujte si pravidlo 2K: kotel a komín

V rozhovoru se také dozvíte o povinnostech, které s provozem kotlů souvisejí. Lyčka zdůrazňuje pravidlo „2K“ – kotel a komín. „V kotli smím spalovat jen paliva určená výrobcem. A jednou za tři roky musím nechat kotel zkontrolovat autorizovaným technikem, který výsledky odešle na Ministerstvo životního prostředí. Komín musí jednou ročně zkontrolovat kominík, a dvakrát do roka si ho musím vyčistit sám.“

Kotle na tuhá paliva jsou navíc vhodné i pro moderní, dobře zateplené domy. „Existuje řada moderních možností. Pro malé zateplené domy je ideální mít více zdrojů, například kombinaci solárního termického systému a akumulační nádrže se spalovacími zdroji na biomasu,“ doplňuje Lyčka.

Podívejte se na celý rozhovor se Zdeňkem Lyčkou v pořadu V kostce na našem YouTube kanále a zjistěte, jak můžete ekologicky a úsporně vytápět váš dům. Sledujte video zde.