Topíme certifikovanými peletami: Co nám to přinese?

14.12.2021

Proč si všímat, jestli kupujete certifikované pelety? Co nám to přinese? A proč se u nás vyrábí 97 % pelet s certifikací ENplus? Podívejme se na to, v čem se liší vytápění kvalitními peletami a jaké jsou jeho výhody.

Kvalitní pelety mají především dobře topit. Certifikovaná peleta ENplus skutečně lépe hoří a uvolňuje více tepla. Díky vyšší efektivitě spalování pak stačí na celou topnou sezonu menší zásoba, než byste potřebovali u pelet méně kvalitních. Tak se díky certifikaci ENplus sníží váš účet za vytápění. Doporučujeme navíc nakoupit pelety dopředu za letní ceny – vaše peněženka vám poděkuje, v létě bývají pelety o 15 % levnější.

Kvalitní pelety také nemohou poškodit vaše zařízení, tedy kotel nebo kamna. Náklady na pořízení automatického kotle nejsou úplně malé a určitě nechcete shánět za pár let nový hořák. Automatický kotel má vydržet desetiletí. Co se děje v kotli, když používáte nekvalitní pelety, vysvětluje soudní znalec Ing. Zdeněk Lyčka: „Spékají se, ničí hořák a navíc při jejich spalování vzniká až trojnásobně víc popele. Životnost kotle to může zkrátit až o polovinu.“ Nic z toho vám nehrozí s peletami s kulatým razítkem ENplus. Důležité je uvést, že také zkoušky kotlů a kamen se provádějí s peletami kvalitními, certifikovanými, které jsou mnoha výrobci doporučeným palivem.

Čím dál častěji se lidé ohlížejí také na emise. Uhlí měníme za ekologičtější způsoby vytápění a peletovou kotelnu stavíme mimo jiné proto, že nechceme škodlivými emisemi otravovat vzduch sobě ani svému okolí a žít v čistém prostředí. I tady platí, že kvalitní pelety uvolňují při spalování podstatně méně škodlivých emisí než pelety nekvalitní.

Co pohlídá certifikace

Certifikační systém ENplus hlídá, aby pelety neobsahovaly žádná umělá pojidla, aby byly vyrobeny čistě z dřevní piliny bez příměsí kůry. Sleduje se výhřevnost, vlhkost, obsah popele, podíl jemných částic a asi desítka dalších parametrů. Díky tomu umožňuje výsledný produkt skutečně efektivní spalování, snadnou údržbu vašeho zařízení, čistotu v kotelně a navíc ochranu ovzduší, který všichni dýcháme.

Nákupem certifikovaných pelet navíc ukazujete dodavatelům, že máte zájem jen o pelety nejvyšší kvality. A že málo kvalitní pelety prostě nejsou dost dobrým zdrojem čisté energie. V tom smyslu přispíváte k tomu, že se ještě více firem zaváže k plnění přísných kritérií ENplus a získá tuto certifikaci. V Česku se vyrábí 97 % pelet s touto certifikací a vznikají stále nové peletárny. Vždy je dobré ukázat, že standardy se mají udržovat vysoko, protože po kvalitních peletách je poptávka.

Více se dozvíte na www.enplus-pellets.eu.