Receptář prima nápadů: Jak si chytře zatopit dřevem?

6.10.2022

Letos nás prý čeká zima ve svetrech. To asi přibude spousta otužilců, směje se Jindra Ekl z Receptáře Prima nápadů. Jestli však otužování neholdujete a chcete mít doma teplíčko, nabízí se jedna zlatá, ověřená volba: dřevo. V receptáři tentokrát vystoupil Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

Jaké jsou možnosti ve vytápění dřevem?

Dřevní paliva máme různá. Palivovým dřevem u nás topí 1,5 milionu domácností, to je zastoupené nejvíc. Ale vedle toho můžeme zvolit také dřevěné brikety nebo pelety, když chce někdo plnou automatizaci.

Z čeho se pelety a brikety vyrábějí?

Pelety a brikety se vyrábějí u nás výhradně z odpadu, to znamená nekácíme lesy, stromy, abychom je potom rozemleli a vyráběli z toho palivo. Na pilách se řežou trámy, prkna, palubky a z toho padá spousta zbytků a ty se výhodně zužitkují na jakostní palivo, třeba pelety.

A nehrozí ta nedostupnost, jako máme dnes u plynu?

Na rozdíl od plynu, který musíme kupovat ze zahraničí, tak pelety se u nás vyrábějí výhradně z našich dřev, z našich lesů.

A jak se dostanou pelety ke mě domů?

Buď si kupujete 15 kg sáčky a jednou za týden dosypete do zásobníku, nebo to máte úplně automaticky. Jednou za rok si objednáte cisternu, ta přijede a pelety vám nafouká z ulice až do sila, to vám pak vydrží celou topnou sezonu.

Co když si chce někdo předělat uhelnou kotelnu na peletovou? Vejde se mu tam takové silo?

Silo si buď vyrobíte sám například z OSB desek, nebo si ho vyzdíte z nějakých cihel, anebo když se vám to nechce dělat nebo jste nešikovný, tak si ho prostě koupíte. Zhruba se na to využije tak polovina původního objemu uhelny. Takže pokud byla v domě stará uhelna, ideální je to předělat na peletovou kotelnu.

Kolik reálně za vytápění průměrně velikého domku zaplatíte? Jak jsou na tom pelety cenově?

Cenově jsou na tom pelety zhruba stejně jako vytápění tepelným čerpadlem. Náklady jsou asi 50 % oproti vytápění plynem a asi třetina toho, co byste zaplatili za vytápění elektřinou.

A čím se řídit, když si vybírám, které pelety objednám?

U nás se skoro všechny pelety vyrábějí s nejpřísnější certifikací, která se jmenuje ENplus. Je to takové razítko, které najdete na každém pytli. Žádné jiné bych nekupoval. Když certifikaci pelety nemají, je to trochu dobrodružné, protože přesně nevíte, co si kupujete. A ve finále těch nekvalitních pelet vždycky spálíte víc a nakonec vám poškodí hořák a budete muset dříve kupovat nový kotel.

Kotel na pelety pro vytápění rodinného domu