Proč se zajímat o energetickou bilanci paliva (a co to je?)

25.1.2023

Zajímali jste se někdy o to, kolik energie se spotřebuje při výrobě vašeho oblíbeného paliva? Pak už víte, co je to energetická bilance. Poměr mezi vstupní energií, která je třeba k výrobě paliva, a výstupem použitelné energie. Z tohoto hlediska si stojí pelety velmi dobře ve srovnání s jinými typy paliv: při jejich výrobě ze sušených pilin je zapotřebí pouze 2,7 % jejich konečné výhřevnosti.

Výroba dřevěných pelet

Různá paliva se dají hodnotit podle více kritérií: cena a dostupnost jsou nejvíc diskutovány v aktuální energetické krizi, pro budoucnost klimatu jsou klíčové emise, důležitá je ovšem i takzvaná energetická bilance.

Vstupní energie při výrobě dřevních pelet

Zatímco spotřebitelé se často o toto hledisko příliš nezajímají, velmi důležité je pochopitelně pro výrobce pelet. Ti usilují o to, aby energie pro výrobu spotřebovali co nejméně. A jsou velmi úspěšní: energie potřebná k výrobě pelet ze suchých pilin je pouze 2,7 %. Naopak náročnost výroby je výrazně vyšší u fosilních paliv, jako je zemní plyn (10 %), topný olej (12 %) a zkapalněný zemní plyn (14,5 %).

Pelety se vyrábějí z piliny, která vzniká při zpracování dřeva na pilách. Dřevní zbytky se nejprve rozdrtí, vysuší a poté se lisují přes lisovací formu bez chemických přísad. Pod vysokým tlakem se pelety formují do typického válcového tvaru. Dřevu vlastní lignin a pryskyřice se stávají přirozeným lepidlem, které drží dřevěná vlákna pohromadě.

Dřevěné pelety jsou navíc považovány také za klimaticky neutrální, protože při jejich spalování v peletovém topném systému se uvolňuje pouze tolik CO2, kolik stromy absorbovaly během svého růstu. Z hlediska energetické bilance, emisí i ceny a dostupnosti jsou tedy pelety ideálním typem paliva.

Zdroj: Deutsches Pelletinstitut GmbH

Data: Detisches Pelletinstitut (DEPI), Bergmair, J. (1996) Gesamtenergieaufwand bei der Herstellung von Hackgut bzw. Pellets., TU Graz, Schellinger, H.