Poptávka po kvalitních peletách poroste, říká Rudolf Angeringer z Mayr-Melnhof Holz

7.6.2021

Skupina Mayr-Melnhof Holz, která je členem Klastru Česká peleta, patří k největším zpracovatelům dřeva v Evropě. Tito rakouští dřevaři mají více než 170 let zkušeností se zpracováním surového dřeva, první pilu v Leoben založili už v roce 1850. V Česku provozuje Mayr-Melnhof Holz pilu v Paskově na Frýdecko-Místecku, kde se vyrábí taky dřevěné pelety nejvyšší kvality certifikované ENplus® A1. Přinášíme rozhovor s Rudolfem Angeringerem, manažerem pro prodej pelet.

Dřevo pořezané v Česku putuje do Rakouska nebo Německa do zpracovatelských závodů Mayr-Melnhof Holz, kde vzniká řada dřevařských produktů. Nabídka sahá od řezaného dřeva po lepené laminátové stropy a podlahy, DUO/TRIO nosníky, konstrukční prvky z masivního dřeva, křížem lepené dřevo, betonové kompozitní prvky, bednicí panely a nosníky.

Pane Angeringere, máte na starosti prodej pelet ve skupině Mayr-Melnhof Holz. Řekněte nám něco více o peletárnách, které máte v Česku, Rakousku i v Rusku.

Pelety vyrábíme ve třech lokalitách, kde máme pily pro řezání dřeva: v rakouském Leoben, českém Paskově a ruském Efimovski. Při zpracování dřeva se totiž přemění až 40 % na pilinu a štěpku a právě část z tohoto objemu se používá pro výrobu dřevních pelet. Tak nic nepřijde nazmar. Přidáváme další hodnotu do výrobního procesu a taky významně podporujeme přechod evropských zemí od fosilních paliv k čistě obnovitelným zdrojům energie. Naše plánovaná produkce pro rok 2021 je kolem 300 000 tun pelet v kvalitě ENplus® A1 pro domácí použití. Většinu z nich prodáme přímo našim zákazníkům v Rakousku, Česku, Itálii, Belgii a Spojeném království. 

Jak jste se dozvěděli o ENplus®  a proč jste se rozhodli získat certifikaci? 

Od začátku jsme byli členy rakouské peletové asociace proPellets Austria. Společně s kolegy v asociaci jsme pracovali na tom, aby vznikl jednotný certifikační standard, který bude jasně definovat kvalitu a usnadní zákazníkům rozhodování.

Jaký je podle vás dopad certifikačního schématu na peletový trh?

Certifikační schéma ENplus® nabízí jasné vodítko pro výrobce, obchodníky i distributory. Všichni účastníci obchodního řetězce se řídí stejnými požadavky, takže zákazník má jistotu, že získá vysoce kvalitní produkt. Jednotný standard je taky výhodný pro výrobce peletových kotlů a kamen. Nyní se mohou spolehnout při vývoji topných systémů na standardizovanou kvalitu pelet.

Jaké jsou největší výzvy, kterým čelí výrobce pelet, když usiluje o nabídku vysoce kvalitních produktů pro své koncové zákazníky?

Základní požadavek v rámci produkce vysoce kvalitních pelet je používání dobré suroviny. Naštěstí, my používáme naši vlastní čerstvou pilinu, která vzniká při pořezu dřeva na našich pilách. Proto přesně známe její původ a kvalitu. Navíc máme zajištěné stabilní dodávky suroviny, takže víme, že pelet budeme mít pro naše zákazníky vždy dostatek. Podle mého názoru je taky výhoda vyrábět pelety ve velkých objemech, jako to děláme my. Tak můžeme kvalitu pelet neustále monitorovat.  

Očekáváte, že v Evropě poroste počet zákazníků, kteří objeví výhody vysoce kvalitních pelet a změní své zvyklosti ohledně vytápění? 

Spousta zákazníků už teď důvěřuje vysoce kvalitním peletám. Poptávka po nich určitě poroste a trhy s peletami porostou. Nicméně, výměna topného systému je celkem drahá. Přechod od fosilních k obnovitelným zdrojům jde výrazně lépe v zemích, kde je možné financovat podstatnou část nákladů na výměnu z dotací. Doufáme, že více zemí pochopí výhody biomasy a podpoří lidi k tomu, aby vyměnili svoje kotle na fosilní paliva.

Proč někteří stále váhají a ještě nezačali topit peletami? Co byste jim chtěl vzkázat?

Stále je rozšířená mylná představa, že spalování pelet způsobuje znečištění ovzduší. Tento argument rozhodně není oprávněný, protože moderní peletové zdroje tepla spalují palivo skoro bez emisí. Doporučujeme lidem, aby se podívali na webové stránky své národní peletové asociace, v České republice je to Česká peleta, v Rakousku proPellets Austria. Tam najdou důvěryhodné informace o používání dřevních pelet.

Rozhovor původně vyšel na mezinárodním webu ENplus®.