Peletová kamna dělají ze zahradního domku pravé útočiště

19.12.2022

Ve svém věku už nemám chuť ani energii chystat dřevo jako kdysi, svěřil se nám pan Andrýs z Valašských Klobouk. Aby si zajistil po celý rok teplo v zahradním domku, kam chodí relaxovat, zvolil nakonec peletová kamna. S polínkama bych pořád musel přikládat, takhle to mám úplně bez práce, směje se šibalsky.

V katalogu peletových kamen najdeme spoustu informací. Technické parametry, popisy, čísla, fotky… Jak se ale v takových kamnech doopravdy topí, a jak se s nimi žije, vám řekne jedině ten, kdo je opravdu používá. A právě proto jsme vyzpovídali pana Andrýse, kterému peletová kamna mu dělají společnost v jeho soukromé „zašívárně“. „Tohle není žádný domek nebo kůlna, to je můj obývák,“ zdůrazňuje hned ve dveřích a brzy nás hostí výbornou česnečkou a stopkou slivovice.

Koberec, příjemná křesílka, na stěně obrázky vnoučat. Přátelskou atmosféru dokresluje oranžový plamen za velkým sklem kamen značky Haas+Sohn. Přestože v době naší návštěvy bylo venku pod nulou, tady panuje příjemných 22 °C. Jako všichni z nás, i pan Andrýs touží po klidu a kousku „svého“ prostoru, a právě proto tráví spoustu volného času tady, kdykoliv počasí nedovolí pracovat na zahrádce nebo vyjít ven do přírody.

Vynalézavá instalace

K peletovému vytápění navíc pan Andrýs přistoupil velmi vynalézavě. Nejenže peletová kamna instalovali sami se synem, přišel i na originální řešení, jak pelety skladovat v suchu: plastové sudy s víkem. Zatímco jeho sousedi do podobných sudů chytají dešťovou vodu  nebo skladují kvas na slivovici, v těchto modrých sudech si hoví zlaté voňavé pelety. Pocházejí z výrobny Waldera, která leží nedaleko odsud. Na pile v Brumově-Bylnici se řeže dřevo z místních valašských lesů a ze zbytkové piliny se potom lisují kvalitní pelety. 

Jaká byla vaše cesta k peletám? Proč právě peletová kamna? 

Ve svém věku už nemám chuť ani energii chystat dřevo jako kdysi. Nechce se mi tahat velké kusy, řezat na cirkulárce, dřít se pak s ukládáním. Mohl jsem sice objednat brikety, ale tím bych se nevyhnul nutnosti přikládat. Díky peletám topím skoro bez práce. Kdo je jednou zkusí, už nechce nic jiného.

Kde pelety skladujete?

V přístřešku přímo za zahradním domkem. Pro pelety chodím každé ráno, zvládnu to po cestě, když jdu zajistit výběh pro slepice. Rovnou si naberu pelety ze zásobníku – a je to!

Kdo vám instaloval kamna?

Zvládli jsme to sami se synem. “Peleťáky” nahradily stará, už dlouho nevyhovující kamna, takže stačilo jít podle návodu a jen je připojit ke komínu. 

Využíváte ovládání přes mobilní aplikaci? 

Já s telefonem moc nekamarádím, používám ho hlavně na volání, takže aplikaci má na starost manželka. Ale když se mi nechce to s ní řešit, můžu si teplotu ovládat i přímo na kamnech, kde je přehledná česká verze.

A co čištění kamen?

Po snížení teploty dojde k ochlazování, pak můžu kamna vyčistit, nejčastěji vysavačem. Ale z kamen nejde prakticky žádný prach. Teplo do místnosti totiž nevhání ventilátor, ohřátý vzduch stoupá přirozeně mřížkou v horní části. Ze zásobníku většinou vyberu asi půl skleničky popela.