Nezapomínejte na komín: Klíčová součást každého topného systému

25.9.2024

Správná funkce komína je zásadní pro efektivní a bezpečné vytápění vašeho domu. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, byl hostem televize Prima a vy se díky tomu dozvíte, jaké jsou typy komínů, proč je důležité komín pravidelně kontrolovat a jak ho udržovat v dobré kondici. Všechny tyto aspekty mají vliv na vaši bezpečnost i ekonomičnost vytápění. 

Babí léto nám ještě přeje, ale topná sezóna už klepe na dveře. Mnozí se zaměřují na výběr kotle nebo paliva, ale často zapomínají na jednu zásadní věc – komín. „Komín je základním prvkem každého domu,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Ačkoliv se může zdát, že komín je samozřejmostí, která prostě funguje, není tomu tak. „Každý řeší, čím topit, ale komín je vnímán jako něco, co tam prostě je. To však může být velká chyba,“ varuje Stupavský.

Typy komínů a jejich materiály

Bohužel univerzální komín, který by byl vhodný pro všechny typy vytápění, neexistuje. „Největší variabilitu použití má keramický komín. Keramika je přírodní a velmi starý materiál, který se používá dodnes,“ vysvětluje Stupavský. Konkrétně jde o izostatický tenkostěnný profil, což je pokročilý materiál, který se využívá u moderních keramických komínů.

Pokud plánujete rekonstrukci a nechcete zasahovat do interiéru, je možnost instalovat komín externě. „Externí komíny jsou velmi populární. Nemusíte řešit základ komína, jednoduše ho ukotvíte do fasády a můžete si vybrat z různých barevných provedení,“ říká Stupavský. Externí komíny jsou často vyráběny z nerezové oceli, která je lehká a odolná. „Nerezový komín musí být víceplášťový a odizolovaný, aby dobře fungoval,“ doplňuje.

Nerezový komín od firmy Schiedel

Montáž komína: svépomocí nebo s odborníkem?

Pokud jde o instalaci komína, Stupavský doporučuje nechat tuto práci na odbornících. „Zděné komíny lze s určitou dávkou šikovnosti postavit svépomocí, ale externí nerezové komíny vyžadují odbornou montáž. Kominík musí vyřešit veškeré detaily a prostupy,“ vysvětluje.

Čištění komína: zákonná povinnost

Kromě správné instalace je klíčové nezapomínat ani na pravidelné čištění komína. „Ze zákona máte povinnost pozvat jednou ročně kominíka, který komín vyčistí. A teď, před topnou sezónou, je nejvyšší čas toho kominíka sehnat,“ upozorňuje Stupavský.

Kvalita paliva a její vliv na komín

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje stav komína, je kvalita paliva. „Ať už topíte dřevem, peletami nebo plynem, vždy používejte palivo, které je předepsané pro váš spotřebič,“ zdůrazňuje Stupavský. Například dřevo musí být suché, s vlhkostí pod 20 %, a pelety by měly být nejlépe certifikované. „Kvalita paliva má zásadní vliv na životnost komína a správnou funkci spotřebiče,“ říká.

Plánování komína při novostavbě

Stavba komína by měla být důkladně naplánována už při výstavbě domu. „Při hrubé stavbě si musíte jasně určit, kde bude komín stát. U zděných komínů se stavba musí synchronizovat s výstavbou domu. Prefabrikované komíny vám přivezou už smontované, což výrazně šetří čas,“ radí Stupavský.

Schiedel Absolut: dřevostavba s venkovním komínem a krbem

Moderní trendy v komínech

Na závěr Vladimír Stupavský zmínil i jednu zajímavou novinku: „Existují prefabrikované systémy dva v jednom – krb s komínem. Tento systém šetří místo a už během dvou hodin od montáže si můžete zatopit,“ popisuje moderní řešení.

Stupavský na závěr varuje před levnými alternativami: „Pokud chcete mít komín, který bude dobře fungovat, vždy ho kupujte od renomovaných výrobců. Vyhýbejte se nejlevnějším produktům z e-shopů, často jde o nekvalitní kopie.“