Klastr Česká peleta startuje v letošním roce informační kampaň podporovanou z Norských fondů

4.1.2022

Klastr Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevních pelet, výrobce kotlů a kamen na dřevní paliva, startuje od ledna tohoto roku kampaň na podporu ekologického vytápění v České republice. Projekt je zčásti financován z Norských fondů. Aktivity budou vedeny prakticky všemi komunikačními kanály. Klastr Česká peleta vyčerpá z Norských fondů v roce 2022 celkem 1,1 milionu korun.

Česká republika získala možnost čerpat finanční prostředky z tzv. Fondů EHP a Norska od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Jejich prostřednictvím poskytují tři nečlenské státy EU a zároveň členské státy EHP – Norsko, Island a Lichtenštejnsko – finanční podporu na společensky prospěšné projekty zemím střední, východní a jižní Evropy, které patří mezi nové členské země EU.

Hlavním posláním Fondů EHP a Norska je snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě a posilování bilaterálních kontaktů a vzájemné spolupráce. Sdílení a výměna zkušeností a kompetencí mezi dárci a příjemci je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU.

V zatím posledním, třetím, období 2014 – 2021 obdržela Česká republika zhruba 5 miliard korun. Podporu získaly například projekty zaměřené na lidská práva, životní prostředí, vědecký výzkum, vzdělání, zaměstnanost mladých, prevence katastrof, domácí násilí či mezinárodní migrace. Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska je Ministerstvo financí České republiky. Zprostředkovatelem programu zaměřeného na životní prostředí je Státní fond životního prostředí České republiky ČR.

V letošním roce čerpá prostředky z Norských fondů také Klastr Česká peleta. Hlavním posláním je podpora ekologického vytápění čistými dřevními palivy s důrazem na dřevní pelety. V případě ekologického vytápění jde o část Norských fondů, ve které je cílem zvyšování povědomí veřejnosti v oblasti vlivu lidské činnosti na kvalitu ovzduší. 

Obsahem informačního programu budou například aktivity v podobě tvorby odborných a populárně-naučných textů, filmů, tiskovin a internetových aktivit, populárně-naučných akcí, dále realizace kurzů, workshopů, školení, seminářů a přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, realizace soutěží a dalších osvětových aktivit a kampaní.

Využití prostředků z Norských fondů pro podporu ekologického využívání dřevních pelet a dřevních paliv je přitom v tomto roce na místě a má velký význam. „Podpora moderního vytápění dřevními palivy bude shodou okolností právě v roce 2022 klíčová. Jednak dochází k razantnímu zvýšení cen ostatních druhů paliv (elektřina i plyn), a dále v září 2022 začne platit ustanovení zákona o ochraně životního prostředí, který zakazuje užívání zastaralých neekologických kotlů na tuhá paliva (emisní) třídy 1 a 2. Ty už nebude pod sankcemi možné k vytápění používat. I v tomto směru je dobré přejít například k modernímu vytápění dřevem ve dřevozplynovacích kotlích nebo dřevními peletami v automatických kotlích. S výměnou mohou domácnostem pomoci kotlíkové dotace, které přispějí na nový ekologický zdroj vytápění až 130 tis. Kč,“ vysvětluje klíčové události v oboru v letošním roce předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. 

Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.