Hotel vyměnil koks za pelety. Provoz je výrazně snazší!
10.11.2021
Kompletní rekonstrukcí prošla kotelna velkého Hotelu Vltava na břehu vodní nádrže Orlík. Kaskádovou kotelnu na pelety zde instalovala společnost DŘEVO-PRODUKT SV. Co všechno bylo třeba zařídit, aby hotelový komplex přešel na peletové vytápění a jaké jsou zkušenosti po prvních topných sezonách v novém režimu?

Hotel Vltava je oblíbené rekreační středisko na skalnatém výběžku nad hladinou vodní nádrže Orlík. Nachází se v lesoparku asi 19 km od města Písek, tedy v lokalitě, kde není plynofikace. Jakmile se rozhodli v Hotelu Vltava skončit s vytápěním koksem a přejít na automatizovanou technologii, volba padla na pelety. Velké objekty totiž kaskádové kotelny zvládají s přehledem. Navíc peletové vytápění přináší řadu výhod. Je levnější než vytápění elektřinou nebo topným olejem a především umožňuje plnou automatizaci provozu. Jedinou starostí pro obsluhu kotelny tak je zabezpečení dostatečné zásoby pelet ve skladu.
Jak se buduje kaskádová kotelna
Při rekonstrukci byly původní kotle na koks nahrazeny dvěma kotli Hargassner ECO-PK 200 na pelety. Součástí realizace bylo také vybudování nového skladu na pelety v prostoru původní uhelny a instalace nového zařízení kotelny zahrnující akumulační nádrže, kombinovaný sběrač/rozdělovač, potřebné úpravy komínových tras, napojení jednotlivých topných okruhů a kompletní systém měření a regulace celého vytápěcího systému. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla během několika měsíců.
Instalovaný výkon kotelny činí 2 x 200 kW. Peletové kotle jsou zapojeny do kaskády. To znamená, že mezi sebou komunikují a dle požadavku topného systému se zapínají a vypínají, jak je třeba. Další výhodou tohoto systému zapojení je skutečnost, že si oba kotle hlídají množství provozních hodin a po určitých intervalech se mezi sebou střídají. Tímto se v dlouhodobém horizontu opotřebovávají oba kotle stejně. V případě této realizace si kotle hlídají pouze stav natopení akumulačních nádrží a o další distribuci tepla do systému se stará nadřazená regulace. Tento systém byl zvolen s ohledem na další požadavky na ovládání a regulaci prvků mimo topný systém. Standardně jsou tyto kotle vybaveny pro komplexní řízení a regulaci topných systémů přímo bez nutnosti další nadřazené regulace.

Automatická doprava až ke kotli
Každý kotel je vybaven vlastním provozním zásobníkem pelet, kam dle potřeby kotel nasává pelety ze skladu pomocí podtlakové vzduchové turbíny. Doprava pelet ze skladu ke kotli je kombinovaný systém. Každý kotel má svůj sklad pelet vybavený dvěma šneky v podélné ose. Mezi těmito šneky je vybudována z hranolů a OSB-desek jednoduchá konstrukce šikmin, aby se pelety přirozeně sesouvaly ke šneku z celého profilu skladu. Na vyústění šneku ze skladu jsou již napojeny vzduchové hadice pro dopravu pelet ke kotli. Na trase hadicemi jsou ještě umístěny tzv. přepínací jednotky, které zajišťují dávkování pelet střídavě od každého šneku, aby došlo k postupnému odebírání pelet od všech šneků ve skladu.
Celý systém pracuje plně samostatně a je řízen přímo automatikou každého kotle. Každý kotel je navíc vybaven funkcí hlídání spotřeby pelet a zůstatku pelet ve skladu. To umožňuje obsluze kotelny průběžný přehled o stavu pelet ve skladu a včasné zajištění nové dodávky pelet. Dodávka pelet pro popisovanou kotelnu je realizována pomocí nákladních cisternových vozidel, ze kterých se pelety dopravují do skladu hadicemi pomocí vzduchové dopravy.
Dalším pozitivem dané technologie je použití automatického odpopelňovacího systému. Z každého kotle je uzavřeným šnekem dopravován popel do uzavřené popelnice o objemu 240 litrů. Každá popelnice je osazena prostorovým čidlem, díky němuž kotel informuje obsluhu kotelny, že je popelnice již naplněna popelem a je potřeba ji vyprázdnit.
Celý systém kotlů je plně automatický a veškeré výstupy jsou zobrazovány na displejích kotlů a nadřazené regulaci. Navíc jsou pomocí modemu napojeny do aplikace „webservis“, který umožňuje vzdálenou správu servisním technikem. Díky tomu může v případě potřeby proběhnout diagnostika a případná identifikace závady ihned, bez čekání na příjezd technika na místo.
Zkušenosti z první topné sezony
Kotelna byla uvedena do provozu v říjnu 2018, má tedy za sebou již jednu ucelenou zimní topnou sezonu a je možné rekapitulovat a udělat si obrázek o jejím provozu. Dle vlastních slov obsluhy kotelny, s vybranou technologií a provedenou instalací jsou velmi spokojeni. Systém je v těchto dnech již plně vyladěn a pracuje dle záměru a představ provozovatele. Při vyhodnocení spotřeby pelet se potvrdily předpoklady investora. Nová technologie splňuje požadované parametry na spotřebu pelet a účinnost celého systému ve vztahu k množství vyrobené energie.
Popelnice s popelem zatím nebyly za dobu provozu nové kotelny ani jednou vyprazdňovány, což potvrzuje jejich dostatečnou kapacitu pro cca roční provoz kotelny. Také dodávka pelet do skladu a jejich následné dávkování do kotlů pracuje bez jakýchkoli problémů. Celý systém doposud pracuje zcela automaticky a dle nastavených parametrů. Veškeré potřebné provozní údaje je možno jednoduše vyčíst z displeje ovládání regulace. Případné havarijní stavy by taktéž byly vyvedeny na centrální výstup regulace systému.