Frontman Tří sester zatratil uhlí a topí v Krkonoších peletami

9.10.2014

Zpěvák nestárnoucí kapely Tři sestry Lou Fanánek Hagen bydlí ve dřevostavbě v Rokytnici nad Jizerou. Komfortnímu teplíčku prozradil, proč se rozhodl přejít z uhlí na pelety a jaké to je topit dřevem v kachlových kamnech. 

Fananek1

Kdy a jak jste se rozhodl topit peletami?

Topit peletami jsem se rozhodl, když jsem kupoval do chalupy v Rokytnici nad Jizerou kombinovaný kotel na pelety, dřevo a uhlí. Zprvu jsem topil uhlím, které bylo sice levné, ale nepořádek byl tak ukrutný, že jsem se rozhodl to změnit. Mám záložní elektrokotel, ale s tím by asi bylo náročné celou zimu topit. Je to sice nejpohodlnější, avšak drahé. Kompromis jsou pelety, z nichž se někdy vysype trochu těch dřevěných slisovaných pilin, ale oproti uhlí to nemastí, není to černé a takový ten prášek se zamete.

Ta mastnota z uhlí byla prostě všude. Je to nejlevnější, ale nejstrašnější způsob. Jedině když by byla kotelna mimo barák, tak si dovedu představit, že bych si na sebe vzal nějaké nejhnusnější hadry. Tam, kde je uhlí a kotel na uhlí, se nemůžete neušpinit.

Vedl vás při koupi kotle šetrný způsob života ve vztahu k životnímu prostředí, nebo sehrála větší roli ekonomická šetrnost – srovnání nákladů oproti ostatním palivům?

No tak já si myslím, že šetrnost ekonomická byla přednější. Do ochrany životního prostředí už jsem nainvestoval dost, neboť jsem si pořídil solární systém. Ten nefunguje, jak by měl, protože mi navrhli řešení, které mi vyhazovalo hlavní jistič. Změnit to šlo jedině velice drahou přestavbou elektřiny, což jsem zavrhl, a solární systém jsem přebudoval na přímý prodej. Zabralo to rok času, hlavně různé vyřizování povolení a komunikace s ČEZem. Mám na to špatné vzpomínky, takže touhle cestou už bych nešel.

Fananek2

Vedle toho se zdá, že máte i vztah ke dřevu. Využíváte kachlová kamna v kuchyni. Máte vyzkoušeno či propočítáno, o kolik díky tomu máte nižší spotřebu za sezónu? Hraje nějakou roli, že je váš dům zateplený?

Po rekonstrukci jsem udělal zateplení, jak nejlépe to šlo. Mám všude 17 cm, což by mělo bohatě stačit. Jen když je větrná noc, tak tady do toho nárožního pokoje fouká. Je to dřevostavba, je tam 16 stupňů, i když je topení dané na pětku. Jinak v kuchyni máme ty kachlovky, které dávají úplně krásné teplo. Od podzimu do jara tam topím, i když nejede velký kotel, protože rána jsou studená, třeba v září klesne teplota ve světnici ke 20 stupňům, což je nepříjemné. Když hodím do kamen pár klacíků nebo bednu dřeva, tak to je mnohem lepší.

Kachlovky jsou věrné, ty topí celou zimu od rána do večera. Nemám to propočítané, ale určitě to ušetří. Minimálně dole nemám vůbec zapnuté radiátory a vytopená je dobře i celá chodba. Takže si myslím, že takovou čtvrtku nákladů ušetřím.

Jaké dřevo k topení využíváte, máte vlastní, nebo si ho stejně jako pelety musíte kupovat? U místních či u velkých firem?

Já jsem si koupil dřevo, které zbylo po vykácení části náletů.

Dovážíte si pelety sám v pytlích, nebo je dováží profesionální cisterna, která je nafouká hadicí do sila či jiného prostoru u kotle? 

Pelety dovážím v pytlích. V nich to i skladuji a to mi postačuje.

Fananek4

Vidíte nějaké nevýhody související se způsobem vytápění, který jste zvolil, a vaším životním stylem, kdy musíte za koncerty i dalšími aktivitami častěji cestovat?

Když kotel nasypu, tak vydrží asi tři dny. Moje žena to ovládá, ale nestalo se mi zatím, že by musel nasypat pelety někdo jiný než já. Opravdu ty dva nebo tři dny vydrží naprosto s přehledem. Pět pytlů se tam vejde najednou. Navíc letos nebyla úplně krutá zima, takže se toho tolik denně nespotřebovalo.

Znáte více lidí v okolí, kteří využívají pelety, nebo převažuje topení místním dřevem, případně uhlím? Řeší sousedé v hospodě rostoucí náklady na vytápění?

Místní by chtěli mít topení hlavně co nejlacinější, takže topí uhlím. Nejlépe uhlím, které je ještě levnější, ještě hnusnější a strašně kouří. A to tady tak převažuje, jinak i dřevo, které lidi shánějí všelijak. Mimo sebe nikoho, kdo topí peletami, neznám.

Jak se vám vlastně líbí v Rokytnici? Je tu populární hudba Tří sester obdobně jako v jiných částech České republiky?

Hudba je populární. My do Krkonoš jezdíme tak třicet let. Považujeme se částečně za horskou kapelu, protože jezdíme zkoušet do Buřan, kde má chalupu Ing. Magor.

Fananek3

Kdo ještě topí peletami?

Známé osobnosti si potrpí na komfort, a tak není Lou Fanánek Hagen jediným slavným majitelem peletového kotle. Peletami vytápí svůj domov také kolega z branže, zpěvák Richard Krajčo. Zdravý životní styl doprovází zdravým vytápěním královna biokuchyně Hanka Zemanová. A velký úspěch mají dřevěné peletky také u doktorů – do svého sanatoria je zvolil Roman Šmucler, stejně jako plastický chirurg Svatopluk Svoboda