Výškař Tomáš Janků: Na chalupě topím už jen briketami
12.7.2021
Rodák z Jablonce nad Nisou měl k úspěšné sportovní kariéře předpoklady od malička. Narodil se do výškařské rodiny – rodiče Jan a Blanka, sami výškaři, mu předali lásku k tomuto sportu i drahocenné zkušensoti. Vychovali vynikajícího atleta s mnoha úspěchy na české i světové úrovni. Dnes Tomáš Janků působí jako ředitel Českého atletického svazu, kde výrazně ovlivňuje moderní podobu atletiky.

Jakého úspěchu si ve své atletické kariéře nejvíce ceníte?
To je těžká otázka… Bude to titul vicemistra Evropy v atletice z roku 2006, který jsem získal ve švédském Göteborgu. Tam jsem porazil favorita soutěže Stefana Holma, olympijského vítěze, svým osobním rekordem 234 cm.
Závodil jste někdy proti Javieru Sotomayorovi, světovému rekordmanovi s výkonem 245 cm? A podařilo se Vám ho porazit?
Ne, světového rekordmana Javiera jsem neporazil, ale na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 jsme skočili stejný výkon 225 cm.
Co považujete za největší životní úspěch?
Sňatek s mou ženou. (směje se) Po dlouhém přemlouvání se mi ji podařilo ukecat, aby si mě vzala. Dnes máme dvě holčičky, čtyřletou Nicolette a sedmiletou Ellen.
Vedete je ke sportu?
Ano. Zkoušíme různé pohybové aktivity, abychom zjistili, co je nejvíc baví. Chodí do gymnastiky, na plavání, hrají tenis a samozřejmě dělají i atletiku. Protože mají rády koně, začaly se věnovat jezdectví. Do žádného sportu je vyloženě netlačíme, necháváme to na nich, aby si samy vybraly, co mají rády.
Vynikající výškař přivezl bronzovou medaili z Halového mistrovství Evropy v atletice ve španělské Valencii (1998), stříbrnou z Mistrovství Evropy v atletice ve švédském Göteborgu (2006) a v tomtéž roce se stal navíc vítězem Světového poháru v Aténách. Doma se pyšní titulem pětinásobného mistra ČR v hale a desetinásobného mistra ČR pod otevřeným nebem.
Medailista Tomáš Janků
Na brikety BIOMAC nedám dopustit
Kde trávíte volné chvíle a kde nejraději relaxujete?
Na chalupě pod Milešovkou v Českém středohoří. Jezdíme sem celkem pravidelně a celé naší rodině se tu moc líbí. Je tu krásná příroda a klid.
Čím chalupu vytápíte?
Vzhledem k tomu, že je chalupa celá z kamene, a tedy i dost chladná, pořídili jsme si velký krb, který chalupu vytopí rychle a komfortně. Nemám čas běhat někde po lese a shánět dřevo, proto chalupu vytápíme dřevěnými briketami. Po pár zklamáních s tuzemskými dodavateli jsem vyzkoušel a nakonec zůstal u firmy BIOMAC. Využívám navíc jarních slev k nákupu paliva, a tak mě topná sezona vyjde relativně levně.
A doma topíte jak?
Doma máme krbovou vložku, se kterou vytápíme náš dům prakticky celou topnou sezonu. Na brikety BIOMAC nedám dopustit.
Foto: ČAS
