Všechny pelety z Hranic chceme prodat na Moravě, říká Martin Černý za BIOMAC

8.1.2019

Základem úspěchu firmy BIOMAC je úzká spolupráce s dřevařskými závody, psali jsme nedávno v tomto článku. Tentokrát jsme vyrazili přímo do Hranic na Moravě, abychom se podívali, jak to funguje. Peletárnu tady najdeme v areálu pilařské výroby Kotrla. Areálem nás prováděl jednatel Martin Černý, který má v BIOMACu na starosti nákup suroviny i prodej v tuzemsku a zahraničí.

Už jsou to tři roky, co BIOMAC otevřel v Hranicích na Moravě svoji třetí peletárnu v řadě. Dřevní pelety se lisovaly od roku 2013 také v Mladějově a Borohrádku (do té doby kralovaly v závodech BIOMAC dřevní brikety). Peletárna v Hranicích se přidala v roce 2015 a letos, v srpnu 2018 koupil BIOMAC také peletárnu ve Ždírci nad Doubravou. Tentokrát se tedy setkáváme v Hranicích, kde nás uvítal Martin Černý. Rozhovor vedl Vladimír Stupavský.

 width=Proč jste si pro stavbu peletárny vybrali zrovna pilu Kotrla?

Spolupracovali jsme od roku 2002, brali jsme odsud surovinu na výrobu briket, takže jsme se dobře znali. Dušana Kotrlu jsme oslovili s projektem stavby peletárny v jejich areálu, protože víme, že mají kvalitní zázemí a jsou to stabilní dřevaři. Řeže se tady smrkové dřevo pro stavebnictví. Síla jejich pilařské výroby je v tom, že jsou flexibilní, umí řezat jakoukoli míru, jak si zákazník řekne.

Jak vaše spolupráce funguje?

Výrobní závod na dřevní pelety vlastní půl na půl Dušan Kotrla a Zdeněk Černý. Veškerá pilina, kterou místní pila vyprodukuje, končí u nás v peletách, ale nám to stačí jenom ze 45 %. Zbylých 55 % suroviny dovážíme ještě z okolních pil, hlavně z Moravy, ale taky ze Slovenska a Polska.

Jaká je kapacita peletárny?

Kapacita je 15 000 tun při čtyřsměnném provozu, kdyby se stroje nezastavily. Vzhledem k tomu, že letos fungujeme jenom na tři směny, tak je reálný výkon nižší. Roční produkce za rok 2018 by měla dosáhnout 13 000 tun.

 width=První peletu jste tady vyrobili v listopadu 2015. Dostali jste se hned na nejvyšší kvalitu ENplus A1 ?

Ne, trvalo to tak tři měsíce, než jsme dosáhli nejvyšší kvality. V Hranicích máme aktuálně nejmodernější linku v České republice, ale přesto si naši zaměstnanci museli vyzkoušet, jak docílit spičkové kvality. Je to o surovině. Jak kvalitní materiál použijete, tak kvalitní máte peletu. Důraz tedy klademe na výběr dodavatele, odebíráme pravidelně vzorky a nebereme surovinu od každého. Musíme vědět, že se pilina neválí někde v blátě, že se na pile skladuje v sile nebo betonovém boxu. A pak jsou důležité znalosti zaměstnanců, není tak jednoduché namixovat surovinu, abychom dosáhli podílu odrolu pod 1 %.

https://ceska-peleta.cz/klastr-ceska-peleta/certifikace-enplus/

Orientujeme se na český a slovenský trh, ale pozice v zahraničí držíme

Kde všude si můžu koupit peletu z Hranic?

Tady v Hranicích vyrábíme peletu CLASSIC A1, která je ze sušené piliny. BIOMAC má v nabídce ještě peletu TOP A1, kterou vyrábíme v našich ostatních závodech ze suchých hoblin, které neprocházejí sušárnou. Vzhledem k tomu, že v Hranicích máme peletárnu jenom půl kilometru od dálnice Olomouc – Ostrava, dobře se nám rozjíždí maloprodej pro místní trh. Prodejnu máme hned vedle výrobního závodu, takže si sem mohou lidé z okolí přijet pro sáčkované pelety. Z hranické výroby ještě zásobujeme moravské i české prodejny, kterých máme po celé republice celkem padesát.

 width=

Také zde plníme pelety do našich cisteren a celoročně je rozvážíme domácnostem, firmám, školám, školkám, obecním úřadům, hotelům a dalším subjektům. Zájem o volně ložené pelety stále roste, a to nejen díky kotlíkovým dotacím. Zákazníci si topení peletami velmi pochvalují, a to hlavně díky komfortnímu přikládání a čistotě. Spoustě zákazníků navíc při přechodu na pelety zůstal prázdný sklad po uhlí, takže si mohou za pár korun a s troškou zručnosti vybudovat vlastní “silo”. Šnekový dopravník mohou pořídit později, a tak celá tato “paráda” zabere pár hodin. Samotná dodávka pelet potom ještě méně a hlavně bez nutnosti zásahu zákazníka.

Jaký podíl místní výroby směřuje do zahraničí?

Ze začátku šly skoro veškeré pelety na vývoz, ale aktuálně se to obrátilo a 60 % končí na českém trhu, 20 % jde do Itálie a 20 % do Rakouska. Do budoucna chceme, aby všechny pelety z Hranic skončily na Moravě. Jsme pyšní na to, že v Itálii jsme jediní čeští výrobci, kteří prodávají pelety pod vlastní značkou BIOMAC. Odmítáme balit naše produkty do italských sáčků, jako to dělají někteří domácí výrobci. Prosadit se je těžší, ale my se staráme o tamější trh, každý rok tam vystavujeme a nespolupracujeme s překupníky. Jednáme napřímo s prodejci, kteří prodávající koncovým zákazníkům.

 width=Jak je to v ostatních vašich peletárnách?

Také se snažíme prodat co nejvíc pelet v regionu, ale kromě toho zásobujeme i vybrané řetězce, jako je Hornbach, Penny, Ahold nebo Kaufland. Spolupracujeme s nimi, protože jsou ochotní prodávat naši kvalitu a není pro ně rozhodující jenom nízká cena.

A jaká je vize BIOMACu do budoucna?

Orientovat se maximálně na český a slovenský trh. V Česku máme padesát, na Slovensku dvacet pět vlastních prodejen. Ještě v roce 2007 jsme 97 % všech našich produktů vyváželi do zahraničí, ale teď se to otočilo a 60 % pelet a briket prodáme doma. Není to tím, že bychom ztráceli pozice na zahraničním trhu, ty stále držíme. Ale veškeré další instalace, které jsme tady v ČR udělali od roku 2007, už necháváme pro český trh. Proto je priorita těch 13 000 tun pelet, které vyrábíme v Hranicích, prodat v regionu.

Většinu pelet prodáme v létě, zákazníci se naučili nakupovat za letní ceny

 width=Kolik máte cisteren na závoz volně ložených pelet?

Nedávno jsme pořídili třetí cisternu, takže navyšujeme kapacitu. Jezdíme po Čechách, Moravě a Slovensku a jde znát, že je u nás hodně nových instalací peletových kotelen. Výjimečně zajíždíme ještě do rakouského příhraničí, ale to jsou zákazníci, kterým vozíme třeba už deset let.

Jak moc využívají zákazníci závozy za letní ceny?

Když má zákazník celosezónní silo, voláme mu hned 1. dubna a nabízíme závoz za výhodnější ceny než v zimě. V dubnu se dostáváme na nejnižší nákupní ceny surovin, ve druhém a třetím kvartálu vždy padá cena piliny dolů. Díky tomu jsme schopní nabídnout zákazníkům pelety levněji. Lidi už ví, že se mají předzásobit, takže cisternou dokonce zavážíme víc pelet v létě než v zimě. A platí to už i u sáčkovaných pelet. Kdo může naskladnit v létě, ten to udělá. Ale pak jsou tady větší zařízení, jako jsou školy, kulturní domy, hotely, kterým i plné silo pelet nevydrží déle než dva měsíce, takže jim stále musíme zavážet pelety třeba pětkrát ročně.

 width=Jak se do cen promítla situace s kůrovcem? 

Poprvé od roku 2001 jsem letos zažil situaci, kdy ceny pelet ve čtvrtém kvartálu nešly nahoru. Všechny pily jedou naplno, dokonce odmítají kulatinu. Dřevo zůstává v lese, nestíhá se zpracovávat. Pily mají i odbyt na řezivo, takže se toho snaží využít a je cítit, že je mnohem více suroviny. My jsme to promítli i do zimních cen pelet. Oproti loňské zimní sezóně jsme pelety CLASSIC A1 zdražili jen o tři procenta. Cena suroviny zůstala, ale museli jsme do ceny promítnout zdražení elektrické energie a hlavně rostoucí mzdové náklady.