Muzeum amerických automobilů složitý systém nepotřebuje, dřevěné pelety zvládnou celý areál
30.9.2013
Ford Mustang a další americké automobilové legendy budou brzy k vidění v novém muzeu v Lužné u Rakovníka. Až dosud tam návštěvníci jezdili kvůli železničnímu muzeu Českých drah, nyní budou k vidění taky exponáty legendárních aut z USA. Vytápění celého velkého areálu obstarají dřevěné pelety a dřevo – po zvážení tepelných čerpadel a solárních panelů zvolil nakonec investor pelety jako nejlepší a nejvýhodnější řešení.
Teplo a komfort budou návštěvníkům muzea zajišťovat dva kotle značky ATMOS – kotel na pelety o výkonu 50 kW a také kotel na dřevo o stejném výkonu. Zatímco kotel na dřevo se bude používat jenom v zimě, když bude potřeba vyšší výkon, kotel na pelety poběží skoro celý rok. Dva kotle budou vytápět poměrně velký areál – několik provozoven, kanceláří a hal. Teplo zajistí pět topných okruhů a dva zbývající budou ohřívat teplou vodu.
Původní návrh topného systému byl předimenzovaný a drahý. Počítal s kombinací kotlů na pelety a na dřevo ještě v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch-voda a solárním systémem. Tohoto projektu se v průběhu realizace ujala rodinná firma Rudolfa Pospíšila z Rakovníka, která se specializuje na snižování provozních nákladů u pokročilých systémů vytápění. Projekt zjednodušila, zefektivnila a hlavně zlevnila. Celý systém je řízený ekvitermní regulací ATMOS včetně zapojení GSM modulu pro dálkové ovládání. Současná kotelna umožňuje dodatečné zapojení tepelného čerpadla nebo solárního ohřevu, k němuž ale pravděpodobně ani v budoucnosti nedojde. Pelety totiž zajišťují všechny potřeby muzea.
Vytápění peletami bude pro správce objektu velmi komfortní, protože je přiveze několikrát za sezonu firma CDP IVORY v cisterně. Cisterna je nafouká přímo do skladu, odkud se budou pelety automaticky dopravovat přímo do kotle. Správci objektu budou moci díky tomu věnovat veškerý svůj čas péči o vystavené automobily a návštěvníky.