Náklady na vytápění
Dřevěné pelety jsou nejen komfortní, ale taky velmi ekonomické palivo. Když zvažujete náklady na vytápění, vychází levněji jedině kusové dřevo a hnědé uhlí. Vytápění peletami je přitom výrazně pohodlnější, čistší a efektivnější.
Každý rok na jaře klesají ceny pelet o 10-15 %. Doporučujeme proto zřídit si dostatečně velký sklad pelet, abyste si mohli nakupovat palivo na celou topnou sezonu s předstihem, a tedy za podstatně nižší cenu. Naopak se vyhněte levným peletám, které nemají certifikaci kvality, protože vám můžou zničit kotel, a tak ve výsledku neušetříte.
Cenové srovnání s jinými palivy
Dřevěné pelety jsou dlouhodobě levnější než elektřina, topný olej i plyn. Pohybují se zhruba na stejné úrovni jako hnědé uhlí, ale jsou nesrovnatelně zdravějším a komfortnějším vytápěním. Navíc většina starých kotlů na hnědé uhlí nesplní parametry vyšších emisních tříd, které brzy budou podmínkou pro všechny kotle v domácnostech.
Mezi palivy z biomasy je pochopitelně nejlevnější palivové dřevo, dřevěné pelety ho ale předčí svojí výhřevností a především komfortem. Ve srovnání s dalšími palivy si biomasa a konkrétně dřevěné pelety stojí velmi dobře. Vidíme to v grafu, který srovnává roční náklady na vytápění s jednotlivými palivy.
Pro porovnání je ve výpočtu uvažován modelový případ spotřeby tepla 70 GJ za rok a nejběžnější typy a účinnosti spalovacích zařízení. Ceny za palivo jsou stanovovány měsíčně a pro účely grafického zobrazení kvartálně zprůměrovány. Kolik byste vy ušetřili při změně typu vytápění na dřevěné pelety, to si můžete spočítat pomocí naší kalkulačky.
Kolik stojí jedna topná sezona?
Jak spočítat, kolik protopíte v nadcházející topné sezoně? Průměrný rodinný dům v ČR má tepelnou ztrátu okolo 60–70 GJ za rok. Spotřeba za topnou sezonu je potom u rodinného domu 4 až 5 tun pelet, pokud ovšem neohříváte také vodu. S ohřevem vody obvykle spotřebujete ještě o další tunu pelet navíc. Je možné zkusit také výpočet podle výkonu kotle. Pokud je správně nadimenzován, každá 1 kW jmenovitého výkonu kotle si vyžádá asi 420 kg pelet (tedy 13 kW kotel spotřebuje cca 5 tun pelet kvality A1).
Kdo dosud topil uhlím, může předpokládat, že s peletami kvality A1 protopí asi 80 % toho, co protopil v uhlí. Reálná průměrná výhřevnost pelet se pohybuje mezi 17 a 18 GJ/t, což je více než u hnědého uhlí.
Sezónní sleva: letní ceny pelet
Jakmile topná sezóna skončí, padají ceny pelet pravidelně každým rokem o 10-15 %. Souvisí to zaprvé s tím, že firmy chtějí stimulovat poptávku i v měsících, kdy se kotle v rodinných domech vypínají. Ale svou roli hraje taky rytmus práce na dřevařských pilách, odkud výrobci pelet berou svoji surovinu. Zatímco v zimě často stojí nebo je výroba v útlumu, na jaře se rozjíždějí na plné obrátky. Prodejci se chtějí zboží zbavit co nejdříve, aby neleželo do zimy ve skladech. Naopak distributoři, u nichž sháníte pelety v zimě, žádají vyšší cenu za dražší zimní výrobu, anebo za to, že skladovali a převáželi pelety vyrobené v létě.
Vyplatí se levné pelety?
Varujeme pouze před kupováním levných, necertifikovaných pelet z Východu (Rusko, Ukrajina). Kvalitní pelety jsou základem pro komfortní topení i dlouhou životnost peletového kotle nebo kamen. Naopak nekvalitní pelety s vysokým obsahem popele, kůry nebo dokonce přídatných látek mohou během několika let naprosto zničit váš hořák, budou se lámat a drolit a navíc budou mít nižší výhřevnost. V součtu tedy neušetříte, naopak se vám nekvalitní pelety nakonec prodraží.
Dejte si pozor na nekvalitní pelety, které sice mohou být někdy nabízeny za nižší cenu, ale nedosahují takové výhřevnosti a mechanické odolnosti jako ty kvalitní. Mají více popele a mohou obsahovat nepovolené příměsi. Levných pelet nakonec budete muset spálit víc a zaplatíte tedy také víc.
Pokud si chcete být jisti, že pořizujete pelety vysoké jakosti vyrobené pouze z čistého dřeva, vybírejte certifikované pelety označené jako ENplus A1. Výhřevnost i další parametry se každodenně kontrolují, a tak můžete mít jistotu, že nakupujete odpovídající kvalitu.
V Česku navíc kupujeme dřevěné pelety za nižší ceny než zákazníci v dalších evropských státech. Ze srovnání Rakouska, České republiky, Řecka, Španělska, Francie, Itálie, Litvy, Lotyšska a Švédska vyplývá, že Česká republika patří k zemím s většími sezónními výkyvy. Ale i v době, kdy jsou ceny u nás nejvyšší, stále kupujeme pelety výrazněji levněji než všechny srovnávané země v jakémkoli období. Můžeme předpokládat, že to tak i zůstane, protože máme levnější vstupy a výrobní procesy.
TIPY – na čem s peletami ušetřit
1. Kupujte certifikované pelety
Když nakupujete pelety, hledejte vždycky kulatou značku certifikace ENplus. Rozhodně nekupujte levnější pelety z východních dovozů, které certifikaci nemají, protože byste neušetřili. Pelety z nekvalitních surovin a k tomu neodborně vyrobené mají nižší výhřevnost a spálíte jich v kotli mnohem víc.
2. Využijte letní slevy pelet
Ideální období pro nákup pelet na zimu je jaro a léto, kdy prodejci po předcházející sezóně pelety zlevňují. Letní ceny bývají až o 10-15 % nižší. Prvním důvodem je jednoduše nižší poptávka po skončení zimní sezóny. Důležitý je ale také rytmus práce na dřevařských pilách, které dodávají surovinu – v létě je jí mnohem více než v zimě. U nás i v celé Evropě jsou proto pelety v létě levnější a zákazníkům se doporučuje, aby se v létě předzásobili.
3. Kupujte kvalitní kotle
Stejně jako pelety musejí mít výhřevnost, váš kotel by měl mít co nejvyšší kvalitu a účinnost, aby vydal co nejvíce tepla při co nejmenším množství spáleného paliva a vy jste ušetřili. Nakupujte proto jen kvalitní kotle ověřených značek, které zaručují vysokou účinnost a splňují požadavky třetí nebo vyšší emisní třídy dle EN 303-5. Dobré kotle, se kterými bude vytápění peletami opravdu mnohem levnější než jiné zdroje tepla, najdete v katalogu kotlů. Počáteční investice se vám díky vysoké účinnosti a dlouhé životnosti brzy vrátí. Každý kotel musí mít certifikát z akreditované zkušebny, ptejte se po něm u vašeho dodavatele.
4. Sledujte dotace na kotle
Ačkoli se vám investice do kotle brzy vrátí, doporučujeme sledovat přehled aktuálních dotací. Obyvatelé řady krajů a měst mohli již v minulosti získat dotaci v řádu desítek tisíc korun nejprve z programu Zelená úsporám, později z tzv. kotlíkové dotace.
5. Propojte kotel s dalšími systémy
Kotle na biomasu mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody v domácnosti. Chcete-li ušetřit, můžete navíc připojit k systému ústředního vytápění další obnovitelné zdroje energie. Nejčastěji se setkáme se systémem kotel na pelety či dřevo a tepelné čerpadlo nebo kotel na pelety či dřevo a sluneční kolektory. Zajímavým systémem je tzv. kogenerace – využití tepla ze spálení paliva k výrobě elektrické energie. Vrcholem je tzv. trigenerace, kde kromě výroby tepla a energie vzniká i chlad vhodný ke klimatizaci.
6. Vytápějte interiérovými kamny
Kdo plánuje měnit nejen způsob vytápění, ale taky interiérový design, může si za příznivou cenu pořídit dva v jednom – krásná peletová kamna. Plápolající oheň je originální dominantou interiéru a zároveň efektivním zdrojem vytápění. Peletová kamna se používají k vytápění bytů a nízkoenergetických domů, v kombinaci s teplovodním výměníkem a radiátory je můžete využít i pro větší domácnosti. Kamna, která nejenom dobře vypadají, ale i fungují, najdete v katalogu kamen.