Vytápění briketami

Máte doma kotel nebo kamna na dřevo? Pak můžete kdykoli vyzkoušet i dřevěné brikety. Přikládání se nezbavíte (to byste museli přejít na pelety), ale nemusíte už nikdy štípat dříví. Navíc brikety mají vyšší výhřevnost a hoří déle než dřevo.

Brikety jsou ideální volba pro milovníky dřeva. Krásně voní a navíc svým tvarem imitují klasické polínko. Jsou o něco dražší, ale podstatně komfortnější než palivové dřevo. Mají taky lepší vlastnosti – jsou výhřevnější, protože mají nižší obsah vody.

Briketami můžete topit všude tam, kde topíte dřevem nebo uhlím – v kotli, v kamnech i krbu. Je to vysoce univerzální palivo! Na rozdíl od pelet si nemusíte pořizovat speciální nový kotel. Největší účinnost ovšem brikety dosahují v kotlích na dřevoplyn. Navíc je můžete využít jako doplňkový zdroj tepla při centrálním vytápění plynem či elektřinou, můžete si s nimi přitopit třeba v krbových kamnech. Můžete je taky dlouhodobě se dřevem kombinovat a střídat vytápění briketami a palivovým dřevem. Na zkoušku si je můžete koupit brikety v menším balení, ale potom si je už objednáváte na paletách, která vám složí vysokozdvižný vozík rovnou do skladu.

Brikety na rozdíl od pelet spálíte v každém zdroji tepla, který je určený na spalování dřeva. Mohou to být stará kamna na chatě, stejně jako moderní zplynovaní kotel. Díky tomu je můžete taky vyzkoušet ze dne na den a sami si ihned srovnat, jestli je komfortnější vytápění se dřevem nebo s briketami. S briketami se navíc jednoduše manipuluje, zpravidla jsou baleny v sáčcích po pěti kusech a snadno se skladují.

Kolik briket na topnou sezonu?

Na vytápění běžného rodinného domu je potřeba 4 až 6 tun dřevěných briket za rok. Pro víkendová obydlí nebo občasné přitápění v krbu či krbových kamnech je potřeba 1 až 2 tuny briket za rok. Vytápění briketami je cenově výhodnější oproti plynu, elektřině nebo topnému oleji a srovnatelné s vytápěním uhlím.

Výhody vytápění briketami

  • Brikety jsou výhřevnější než dřevo, tedy potřebujete jich spálit méně, co do objemu, abyste dosáhli stejného tepelného komfortu. Výhřevnost briket se pohybuje nad 18 MJ/kg (tedy vyšší než například u dřeva nebo i nejkvalit­nějšího hnědého uhlí).
  • Brikety vydrží hořet déle než dřevo díky vyšší hustotě stlačených pilin. Ovšem doba hoření závisí na tom, jak dobře jsou slisované a taky na typu použité dřeviny, listnaté vydrží hořet déle než jehličnaté.
  • Dřevěné brikety jsou suché, je s nimi možno ihned topit. Naopak u dřeva se musí počítat s minimálně dvouletou skladovací lhůtou, než můžete s proschlým dřevem efektivně zatopit.
  • Brikety šetří skladovací prostor, je potřeba méně místa – tunová paleta dřevěných briket nahradí 15 metráků uhlí nebo 4 bedny dřevěných polen.Brikety se mohou skladovat i několik let.
  • Dřevěné brikety mají jen minimum popele, pouze kolem 1 %. Ten je navíc možné zkompostovat nebo použít jako zahradní hnojivo. Například uhlí oproti tomu obsahuje až 20 % popele.
  • Dřevěné brikety jsou čistým ekologickým topením z lokálních zdrojů, jsou obnovitelné a CO₂ neutrální – nezvyšují tedy podíl skleníkových plynů v atmosféře.
Brikety se hodí všude tam, kde se topí dřevem
Brikety se hodí všude tam, kde se topí dřevem

Brikety mají v Česku tradici

Brikety jsou podobně jako pelety ušlechtilé palivo vyráběné z dřevní biomasy. Mohou být vyráběny z pilin, drtě, štěpky, hoblin, kůry, ale i rostlinných zbytků a dalších odpadních materiálů. Vznikají lisováním piliny pod tlakem a za vysokých teplot. Vyrábějí se většinou ve tvaru plných válců nebo válců s otvory. Mají nízkou vlhkost a vysokou výhřevnost.

V Česku má výroba dřevních briket dlouholetou tradici. Funguje u nás několik desítek briketáren, a to všude po republice. A taky na ně všude narazíte – v hobby marketech, u obchodníků s palivy, nebo u specializovaných distributorů briket a pelet. Ovšem pozor: účinnost spalování briket velmi záleží na jejich kvalitě! Nekvalitní pelety nedosáhnou potřebné výhřevnosti.

Když chcete objednat brikety nejvyšší kvality a navíc s pohodlnou dopravou až do domu, doporučujeme využít Národní vyhledávač briket. Zadáte svou adresu a ukážou se vám výrobci a prodejci ve vašem okolí, takže navíc ušetříte za dopravu.

Jak zatopit briketami

Na začátku doporučujeme využít podpalové dříví nebo nasekat pár dřevěných briket na úzká kolečka, která zapálíte. Nechte je, aby se stejnoměrně rozhořely při plném přívodu vzduchu dokud nedosáhnete požadované teploty. Rozhrňte rozžhavené kousky briket rovnoměrně po celé ploše topeniště a úplně uzavřete přívod vzduchu. 

V závislosti na tom, jak velký máte kotel nebo kamna, nyní naskládejte do tohoto žhavého základu několik kusů dřevěných briket (obvykle 3 – 5). Začnou hořet plamenem po 5 – 20 minutách a dále pak hoří několik hodin. Když zmizí plamen, brikety ještě žhnou jako uhlí několik hodin.

Ideální je pro vytápění briketami plné uzavření přívodu vzduchu, pak totiž zůstanou po dobu hoření a žhnutí kompaktní. Brikety nemají hořet vysokým plamenem, ale jemně plápolat. Jen tak dosáhnete požadovaného efektu, brikety budou energii vydávat dlouhé hodiny, což je nejefektivnější a nejekonomičtější.

Nezapomeňte, že brikety vydají výrazně víc energie než palivové dřevo. Přikládejte mnohem méně, než jste zvyklí u dřeva, jinak byste mohli kamna “přetopit” i poškodit.