Z pily rovnou do lisu – na exkurzi v peletárně Enviterm ve Ždírci nad Doubravou

22.2.2013

Až někdy pojedete kolem Ždírce nad Doubravou, zastavte se pro pár kvalitních pelet, které tady lisují z dřevního prachu, drtě a pilin dodávaných místní pilou. Společnost Enviterm provozuje peletárnu v „hlavním městě dřevařského průmyslu“ už od roku 2000. Ředitel Martin Holan nás pozval na exkurzi, abychom se podívali, jak se pelety vyrábějí a jakým procesem procházejí, než je naloží na náklaďáky, do cisteren nebo do osobních aut zákazníků.

Lis na pelety ve výrobní hale Enviterm.
Lis na pelety ve výrobní hale Enviterm.

Dva německé lisy jedou v peletárně Enviterm v posledních letech na dvousměnný provoz. Když byly v roce 2004 ve Ždírci nové, pila dodávala tolik suroviny, že se dokonce vyplatil i provoz třísměnný. V poslední době se ale dřevo řeže přesněji a pelet se vyrábí o něco méně – ve dvousměnném provozu je to deset tisíc tun za rok. Většina z nich za to končí na českém trhu. Dříve převažoval export, i dnes se nadále vozí do Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska a Izraele, ale 60 % pelet zůstává doma.

Vcházíme do výrobní haly, kterou postavili ve Ždírci už v roce 2000, a ředitel Envitermu Martin Holan nám ukazuje svoje dva lisy. „Každý z nich lisuje 1,5 tuny za hodinu. Rozhodli jsme se pořídit raději dva lisy než jeden třítunový, protože když náhodou není zrovna dostatek suroviny nebo když je jeden z nich v opravě, může alespoň jeden lis vždy fungovat,“ vysvětluje ředitel. Provoz se v peletárně zastavit nesmí, protože se neustále přiváží nová surovina, dřevní prach, drť a piliny z nedaleké pily firmy Stora Enso.

Surovina pro výrobu pelet v hale Enviterm.
Surovina pro výrobu pelet v hale Enviterm.

Pelety Enviterm jsou většinou ze smrkového, výjimečně z borovicového dřeva a splňují nejpřísnější rakouské a německé normy DIN a ONORM. „Za týden nás čeká také evropská certifikace ENplus,“ připomíná ředitel Holan certifikaci, kterou nyní v Česku může udělovat Klastr Česká peleta. V Envitermu se 60 až 80 procent ze všech vyrobených pelet sáčkuje, zbytek se distribuuje jako volně ložené pelety anebo v tunových pytlích zvaných big bag. „Kromě pelet máme v sortimentu i brikety, protože hlavně naši lokální zákazníci, kteří občas projíždějí kolem, si už zvykli je od nás nakupovat,“ doplňuje ředitel Holan informace o kompletním sortimentu Envitermu.

Neustávající zpracovávání suroviny z nedaleké pily si žádá velké skladovací kapacity. Přímo v závodě Enviterm uskladní až tisíc tun pelet, k dispozici jsou ale i další prostory, a tak naskladní ročně průměrně 2,5 tisíce tun. Dosavadním rekordem jsou dokonce 4 tisíce tun. „V návaznosti na odběr suroviny prostě musíte umět zboží nejen vyrobit, ale také uskladnit, výroba totiž musí být kontinuální. A zboží pak samozřejmě musíte umět prodat a dopravit k zákazníkovi,“ odvádí ředitel Holan naši pozornost k logistice.

Sáčkované pelety v hale Enviterm.
Sáčkované pelety v hale Enviterm.

Když do ždírecké peletárny přijedete v pracovní době, i bez předchozí domluvy vám v peletárně naloží plnou dodávku. „Nebo si můžete pelety zakoupit u našich prodejců, není potřeba vážit cestu až k nám na Vysočinu. Stačí si najít regionálního partnera firmy Enviterm, který naše kvalitní pelety prodává,“ doplňuje ředitel Holan. Stejně tak si ale můžete objednat dodávku sáčkovaných pelet nákladním autem. K dispozici jsou auta se sklopným zadním čelem i s „rukou“, která dokáže pelety přenést přes váš plot.

Anebo můžete zvolit vůbec nejpohodlnější variantu – cisternu. „Už pět let zavážíme zákazníky i cisternami, je to vlastně tlaková šneková doprava, kdy vám pelety nafoukáme rovnou do zásobníku a šnekový dopravník jimi potom zásobuje váš kotel. Zatím používáme starší zemědělské cisterny, ale uvažujeme i o speciální cisterně výhradně na dopravu pelet,“ popisuje ředitel Holan, o kolik komfortnější než kusové dřevo mohou pelety být. Vedle běžných zákazníků patří mezi hlavní spolupracující firmy a odběratele pelet od Envitermu někteří významní členové Klastru Česká peleta – především Biomac a potom výrobci kotlů Verner, Atmos a Ponast.