Z pily rovnou do lisu – na exkurzi v peletárně Enviterm ve Ždírci nad Doubravou
22.2.2013
Až někdy pojedete kolem Ždírce nad Doubravou, zastavte se pro pár kvalitních pelet, které tady lisují z dřevního prachu, drtě a pilin dodávaných místní pilou. Společnost Enviterm provozuje peletárnu v „hlavním městě dřevařského průmyslu“ už od roku 2000. Ředitel Martin Holan nás pozval na exkurzi, abychom se podívali, jak se pelety vyrábějí a jakým procesem procházejí, než je naloží na náklaďáky, do cisteren nebo do osobních aut zákazníků.
Dva německé lisy jedou v peletárně Enviterm v posledních letech na dvousměnný provoz. Když byly v roce 2004 ve Ždírci nové, pila dodávala tolik suroviny, že se dokonce vyplatil i provoz třísměnný. V poslední době se ale dřevo řeže přesněji a pelet se vyrábí o něco méně – ve dvousměnném provozu je to deset tisíc tun za rok. Většina z nich za to končí na českém trhu. Dříve převažoval export, i dnes se nadále vozí do Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska a Izraele, ale 60 % pelet zůstává doma.
Vcházíme do výrobní haly, kterou postavili ve Ždírci už v roce 2000, a ředitel Envitermu Martin Holan nám ukazuje svoje dva lisy. „Každý z nich lisuje 1,5 tuny za hodinu. Rozhodli jsme se pořídit raději dva lisy než jeden třítunový, protože když náhodou není zrovna dostatek suroviny nebo když je jeden z nich v opravě, může alespoň jeden lis vždy fungovat,“ vysvětluje ředitel. Provoz se v peletárně zastavit nesmí, protože se neustále přiváží nová surovina, dřevní prach, drť a piliny z nedaleké pily firmy Stora Enso.
Pelety Enviterm jsou většinou ze smrkového, výjimečně z borovicového dřeva a splňují nejpřísnější rakouské a německé normy DIN a ONORM. „Za týden nás čeká také evropská certifikace ENplus,“ připomíná ředitel Holan certifikaci, kterou nyní v Česku může udělovat Klastr Česká peleta. V Envitermu se 60 až 80 procent ze všech vyrobených pelet sáčkuje, zbytek se distribuuje jako volně ložené pelety anebo v tunových pytlích zvaných big bag. „Kromě pelet máme v sortimentu i brikety, protože hlavně naši lokální zákazníci, kteří občas projíždějí kolem, si už zvykli je od nás nakupovat,“ doplňuje ředitel Holan informace o kompletním sortimentu Envitermu.
Neustávající zpracovávání suroviny z nedaleké pily si žádá velké skladovací kapacity. Přímo v závodě Enviterm uskladní až tisíc tun pelet, k dispozici jsou ale i další prostory, a tak naskladní ročně průměrně 2,5 tisíce tun. Dosavadním rekordem jsou dokonce 4 tisíce tun. „V návaznosti na odběr suroviny prostě musíte umět zboží nejen vyrobit, ale také uskladnit, výroba totiž musí být kontinuální. A zboží pak samozřejmě musíte umět prodat a dopravit k zákazníkovi,“ odvádí ředitel Holan naši pozornost k logistice.
Když do ždírecké peletárny přijedete v pracovní době, i bez předchozí domluvy vám v peletárně naloží plnou dodávku. „Nebo si můžete pelety zakoupit u našich prodejců, není potřeba vážit cestu až k nám na Vysočinu. Stačí si najít regionálního partnera firmy Enviterm, který naše kvalitní pelety prodává,“ doplňuje ředitel Holan. Stejně tak si ale můžete objednat dodávku sáčkovaných pelet nákladním autem. K dispozici jsou auta se sklopným zadním čelem i s „rukou“, která dokáže pelety přenést přes váš plot.
Anebo můžete zvolit vůbec nejpohodlnější variantu – cisternu. „Už pět let zavážíme zákazníky i cisternami, je to vlastně tlaková šneková doprava, kdy vám pelety nafoukáme rovnou do zásobníku a šnekový dopravník jimi potom zásobuje váš kotel. Zatím používáme starší zemědělské cisterny, ale uvažujeme i o speciální cisterně výhradně na dopravu pelet,“ popisuje ředitel Holan, o kolik komfortnější než kusové dřevo mohou pelety být. Vedle běžných zákazníků patří mezi hlavní spolupracující firmy a odběratele pelet od Envitermu někteří významní členové Klastru Česká peleta – především Biomac a potom výrobci kotlů Verner, Atmos a Ponast.