Průmyslová peleta bude stabilizátorem mezinárodního trhu
20.2.2017
Evropská komise koncem loňského roku udělala důležité rozhodnutí: schválila konverzi třetího bloku britské elektrárny Drax z uhlí na pelety, což znamená zvýšení spotřeby pelet o 2 – 2,5 milionu tun ročně. Průmyslové pelety se tak stávají tahounem a zároveň stabilizátorem celosvětového peletového trhu. Tento vývoj udělá radost dokonce i domácnostem, protože se důsledkem toho z celosvětové perspektivy razantně zmírnily cenové výkyvy také u pelet určených pro vytápění.
Případ Drax
Elektrárna Drax je nejvýkoněnjší elektárnou ve Velké Británii, má celkový výkon téměř 4 GW. Od roku 2013 elektrárna postupně přechází z uhlí na biomasu, přičemž v prvním pololetí roku 2016 spalovala biomasu již ze 70 %. Přechod na biomasu ovšem po celý loňský krok vyšetřovala Evropská komise, která se domnívala, že předpokládaná ekonomická výkonnost elektrárny mohla být podhodnocena a zvýšená poptávka po dřevních peletách by mohla pokřivit trh s biomasou.
V prosinci 2016 komise rozhodla, že zvýšená poptávka po dřevních peletách může být trhem pokryta bez negativních vedlejších efektů. Podle komise tedy podpora elektrárny nebude mít vliv na konkurenci na trhu s dřevními produkty. Velká změna však čeká trh s peletami, tento krok zvýší celkovou světovou spotřebu pelet o 2 – 2,5 milionu tun ročně.
Pelety dodává Enviva
Hlavním dodavatelem pelet pro britskou elektrárnu Drax je společnost Enviva, která je největším výrobcem pelet v USA. U této firmy je instalováno přes 60 peletovacích lisů 60 – 1250 od firmy Amandus Kahl, která je v České republice členem Klastru Česká peleta. V současné době asi 60 peletovacích lisů Kahl produkuje v USA přibližně 3 miliony tun dřevních pelet používaných v elektrárnách za rok – většina z nich jsou průmyslové pelety, používané pro spoluspalování.
Firma Amandus Kahl vyrábí peletovací lisy více než 70 let. Jsou úspěšné kvůli robustní konstrukci, ekonomické účinnosti a hladkému provozu, ale prokázaly kvalitu také v detailech, jako jsou: vyztužená tělesa lisů, robustní řezací zařízení, dýchací vzduchový filtr zabraňující vlhkosti uvnitř převodovky, olejový filtr s průtokoměrem a zafízení pro optimální nastavení rolen a matrice. S vylepšeným ovládáním přítlaku, jasným monitoringem stroje a použitím semaforového řídícího systému se lze vyhnout prostojům a provozní životnost je pozitivně ovlivněna. Dlouhá životnost a možnost jednoduché výměny peletovacích nástrojů, jako je matrice a rolny, mají za následek nízké provozní náklady a vysokou celkovou účinnost.
Průmyslová peleta táhne celé odvětví
Zapojení velkých průmyslových hráčů do peletové branže znamená důležité změny pro celé odvětví. Dřevní pelety se dostaly do mezinárodních energetických statistik a velkých tendrů. Není náhoda, že se po tomto kroku razantně zmírnily cenové výkyvy i pro pelety určené na vytápění domácností. Zatím to vypadá, že průmyslová peleta bude v příštích letech tahounem a zároveň stabilizátorem celého peletového trhu. Aktuálně je výroba a spotřeba obou typů pelet podobná, ale průmyslové pelety mají mnohem rychlejší nárůst.
Grafy z americké peletové asociace USIPA – pro průmyslové i topné pelety