Emisní třídy rozhodují, které kotle zůstanou na trhu

6.3.2014

Už v lednu 2014 zmizely z obchodů tři čtvrtiny dosud prodávaných kotlů na tuhá paliva. Byly to kotle spadající do 1. nebo 2. emisní třídy. Od roku 2017 není povolen ani jejich provoz, provádějí se kontrolní revize. Těm, kteří nesplní limity, hrozí pokuta. Emisní třída se tak stala zásadním měřítkem kvality kotle a výrobci přicházejí s technologiemi, které odpovídají nejvyšší 5. emisní třídě. V této kategorii dosud excelují kotle na biomasu, jako jsou pelety nebo dřevo, kde je možné snížit množství škodlivých emisí na minimum.

Obecní čmoudilové budou mít do budoucna utrum, staré kotle už nebude možné používat.
Obecní čmoudilové budou mít do budoucna utrum, staré kotle už nebude možné používat.

Ještě v roce 2011 vytápělo v Česku nevyhovujícími kotli půl milionu domácností, většina z nich si do roku 2022 bude muset pořídit kotel nový. Kontroly technického stavu, resp. revize probíhají od 1. 1. 2017 a hlavním rozlišovacím měřítkem je emisní třída.

Proč dochází k těmto restrikcím? Především je to obrana proti obecním „čmoudilům“, kteří svým jednáním dokáží znepříjemnit ovzduší pro několik bloků. Do moderních nízkoemisních kotlů vyšších tříd není možné přikládat odpady a jiná nevyhovující či zakázaná paliva, z nichž vznikají nejhorší a nejškodlivější emise. Navíc jsou kotle nižších emisních tříd neefektivní a méně bezpečné.

Kdo se chystá kupovat pro příští topnou sezonu svůj první kotel, měl by vést emisní třídy v patrnosti, a rozhodnout se rovnou pro co nejvyšší třídu (čtvrtou nebo pátou), aby nemusel kotel znovu brzy měnit. Výrobci se nyní zaměřují na emisní třídy více než kdy předtím, a proto se vyplatí vybírat si z novinek.

Postupné vyloučení kotlů z nižších emisních tříd z prodeje i provozu.
Postupné vyloučení kotlů z nižších emisních tříd z prodeje i provozu.

Co to je emisní třída?

Emisní třída dle ČSN EN 303-5 je kotli přiřazena na základě výsledků spalovacích a dalších zkoušek před uvedením na trh a udává jeho technologickou vyspělost. Nejvyšší stupeň je 5., nejnižší 1. Vedle tvorby škodlivých emisí se posuzuje i účinnost, bezpečnost a efektivita. Čím vyšší číslo emisní třídy, tím lepší výsledky a lepší kotel.

Emisní třída tedy vypovídá o tom, do jakého limitu emisí a do jaké maximální účinnosti se kotel vešel za ideálních podmínek ve zkušebně. Jeho reálné emise však může při provozu ovlivňovat instalace, údržba nebo kvalita paliva. Proto se například doporučuje používat certifikované pelety ENplus, které garantují nejvyšší možnou kvalitu paliva.

A jak zjistíte, které emisní třídě kotel odpovídá? Emisní třída kotle musí být uvedena v technické dokumentaci a také na štítku kotle. Pokud vybíráte na internetu, bývá napsána v jeho základních parametrech společně s účinností nebo výkonem, případně se zeptejte v prodejně, protože do kotle s nízkou emisní třídou již vzhledem k novele zákona nemá smysl investovat.

Které kotle pořizovat?

Parametry 4. nebo 5. emisní třídy splňuje řada českých výrobců automatických kotlů na dřevěné pelety nebo dřevozplynovacích kotlů na kusové dřevo. Zatímco do 3. emisní třídy se vejde ledajaký kotel, konkurenční boj mezi výrobci nyní probíhá na úrovni nejvyšší 5. emisní třídy.

„Jakmile se v důsledku novely stala emisní třída natolik zásadním parametrem, inovační centra jednotlivých výrobců začala jet na plné obrátky a nyní přicházejí na trh s technologicky vyspělými kotli, které lze s úspěchem nabídnout i pro západní trhy s vysokými požadavky na ekologii a efektivitu,“ komentoval aktuální vývoj Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

Více se dočtete například v článku Novinky z Ponastu: kotle na pelety 5. emisní třídy.

Co ještě přinese novela zákona?

První reálný dopad novely se projevil už k 1. lednu 2014, kdy zmizely kotle 1. a 2. emisní třídy z obchodů, zůstávají však samozřejmě v mnoha domácnostech. Do začátku roku 2017 pak museli lidé předložit obecnímu úřadu první revizi, která by se měla opakovat co dva roky. Pro kotle na tuhá paliva je to novinka, ovšem u plynových kotlů jsou povinné revize už dlouho.

Kdo revizi nepředloží, musí počítat s pokutou 20 000 korun. Za nesplnění parametrů alespoň 3. emisní třídy přijde pokuta až o pět let později, od 1. 9. 2022 to bude 50 000 korun. Pokutu ve stejné výši dostane také ten, kdo bude v kotli používat paliva, která jsou zakázána.

Šance na dotaci?

Statisíce domácností, které jsou novelou nuceny k nákupu nového kotle, se mohou pokusit získat dotaci. Nejvíce příležitostí totiž v současné době nabízejí takzvané kotlíkové dotace. Aktuální možnosti dotací pro kotle a kamna na biomasu sleduje Klastr Česká peleta a informuje o nich na svém webu v sekci Aktuální dotace na kotle.

Photo Credit: Christopher Jones; Radek Plavecký, Právo