Pasivní bytový dům pro seniory vytápí kotel na pelety

3.7.2014

Největší pasivní dům financovaný z veřejných peněz, to je bytový dům pro seniory otevřený začátkem roku 2014 v Modřicích u Brna. Architekti Josef Smola a Aleš Brotánek chtěli najít ideální řešení všech aspektů stavby – mysleli na sociální začlenění budovy do města, pasivní standardy i ekologické a komfortní vytápění. Zvolili dřevěné pelety a kotel Atmos s automatickým podáváním paliva.

Domov pro seniory měl být od počátku příjemným a rovněž otevřeným místem k životu. Dva obytné a jeden vstupní objekt vytvářejí atrium, které je veřejně přístupné a prochází jimi každé ráno mimo jiné děti do školy. Sociální integrace domova do města, jejíž součástí je také provoz kavárny a kadeřnictví přímo v budově, je jednou z hlavních předností stavby.

Bytový dům pro seniory je největším pasivním domem financovaným z veřejných peněz u nás. A veřejnost má dveře otevřené - alespoň do atria.
Bytový dům pro seniory je největším pasivním domem financovaným z veřejných peněz u nás. A veřejnost má dveře otevřené – alespoň do atria.

Bytový dům v Modřicích navštívil Petr Bohuslávek z redakce serveru TZB-info a podrobně jej představil ve své reportáži Redakční návštěva: Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích. My se dále zaměříme jen na ty výhody, které se týkají vytápění. Hlavním zdrojem tepla jsou totiž dřevěné pelety, jako doplňkový zdroj slouží solární kolektory.

Bezobslužné vytápění s kotlem na pelety Atmos

Dřevo použili architekti na fasádě, při budování pavlače a teras, ale také jako hlavní zdroj vytápění. Je to volba, která je ekologická v širším měřítku, ale rovněž má přímý dopad na zdraví obyvatel domova – při spalování dřevěných vzniká jen minimum škodlivých emisí.

Hlavní výhodou moderních dřevěných pelet je komfort, který umožňuje jejich standardizovaný tvar – není třeba sekat dříví ani přikládat do kotle. Automatický kotel na pelety Atmos podává palivo automaticky.

Kotel na pelety značky Atmos, který zajišťuje vytápění pasivního domu pro seniory v Modřanech.
Kotel na pelety značky Atmos, který zajišťuje vytápění pasivního domu pro seniory v Modřanech.

V blízkosti kotle je menší mezizásobník pelet, který je s kotlem propojen tzv. šnekovým dopravníkem. Odtud se automaticky přikládá palivo, kdykoli je potřeba. Stačí nastavit požadovanou teplotu, kterou bude kotel již udržovat sám. Obsluha je díky tomu velmi nenáročná a do kotelny v podstatě není nutné chodit.

Pelety v malém zásobníku umístěném hned u kotle, odtud si kotel automaticky přikládá palivo.
Pelety v malém zásobníku umístěném hned u kotle, odtud si kotel automaticky přikládá palivo.

Přikládání a doplňování paliva se netýká ani menšího mezizásobníku, ten je totiž zase spojen s velkokapacitním látkovým silem ve sklepě objektů. Do sila se vejdou velké objemy pelet a slouží jako hlavní celosezónní zásobník. Doplňuje ho jednou za čas dovozce pelet, a to rovněž automaticky – přijíždí se speciální cisternou pro rozvoz pelet, která se napojí hadicí přímo na látkové silo, které je opatřeno speciálními přírubami. Pelety cisterna nafouká do textilního zásobníku během chvíle, této moderní metodě se říká pneumatické tankování pelet. Nahrazuje náročnější plnění sila z pytlů.

Velké látkové silo ve sklepě, odkud se pelety automaticky dopravují ke kotli.
Velké látkové silo ve sklepě, odkud se pelety automaticky dopravují ke kotli.

Kotelnu je tedy třeba navštívit jen občas, a to kvůli vyprázdnění nádoby na popel. „Nádoba obsahuje jen minimum popele, o jeho malé produkci svědčí i malý rozměr nádoby, kam popel z kotle automaticky odchází,“ uzavírá architekt Josef Smola.