Nové kotle od Dakonu: DOR 5F Pelety a DOR 5N Automat

23.1.2017

Kotle do českých domácností se vyrábějí na Krnovsku už více než šedesát let. Dnes pod značkou předního výrobce kotlů na tuhá paliva Dakon, který přichází v roce 2017 se dvěma novinkami pro komfortní a zdravé vytápění. Na trhu bude k dostání nový ocelový kotel na pelety DOR 5F a nový automatický kotel DOR 5N. Oba splňují přísné podmínky Ekodesignu, a tedy jsou vhodnými kandidáty pro kotlíkové dotace.

Je to dobrá zpráva zejména v době, kdy hrozí ze strany obcí kontroly zdroje tepla i paliva a každá domácnost již má povinnost předložit na vyžádání protokol o technickém stavu kotle z pravidelné revize (psali jsme o tom zde). Kotlíkové dotace jsou navíc štědré, ale omezené vyčerpáním rozpočtu, proto se vyplatí vybrat si nový kotel, který bude splňovat všechny parametry, co nejdřív. Do nabídky na českém trhu s ekologickým vytápěním nyní přibyly dva zbrusu nové kotle.

Pohodlné, moderní a přitom zdravé vytápění spolehlivě zajistí jak nový ocelový kotel na dřevěné pelety, tak případně nový automatický kotel, kde je možné střídat dřevěné pelety s hnědým uhlím.

Ocelový kotel DOR 5F Pelety

peletSpojení tradičního kotle DOR 4F a peletového hořáku, to je zbrusu nový ocelový kotel DOR 5F Pelety.

Vybrat si můžete výkon 5,5 – 18 kW nebo 7,2 – 24 kW (je tedy vhodný i pro domy s nízkými tepelnými ztrátami). Zásobník na pelety můžete umístit vpravo či vlevo – záleží na tom, jak máte uspořádaný prostor právě ve vaší domácí kotelně. Výhoda je, že se můžete rozhodnout až na místě instalace.

Podávání paliva zajišťují dva nezávislé podavače – ten vnější přivádí dostatečné množství paliva pro hořák ze zásobníku. Vnitřní podavač dávkuje palivo podle požadovaného výkonu hořáku do spalovacího prostoru.

Čištění zásobníku pelet je velmi jednoduché pomocí klapky na oddělení pelet. Už v základní verzi získáte i přípravu na čištění hořáku stlačeným vzduchem, obsluha je tedy vysoce komfortní.

Na vysoké úrovni jsou také bezpečnostní prvky. Dva bezpečnostní termostaty a záložní baterie zajišťují vyhoření paliva v případě výpadku elektrického napájení.

 

Automatický kotel DOR 5N Automat

Pohodlné vytápění vašeho domova zajístí také nový ocelový kotel DOR 5N Automat s automatickým doplňováním paliva. Spalovat v něm můžete dřevěné pelety, ale taky hnědé uhlí. Výkonové řady jsou dvě: 5-17 kW a 8-25 kW. I tento kotel je proto vhodný i pro domy s nízkými tepelnými ztrátami.

automatKotel je vyráběn v pravolevém provedení, takže i tady si můžete zvolit až na místě instalace, zda zásobník bude namontován vlevo nebo vpravo od kotle. Kotel tedy můžete plně přizpůsobit situaci v kotelně. Nerovnosti podlahy je možno korigovat nastavitelnými nohami.

Zásobník o objemu 210 litrů je dimenzován na třídenní provoz bez nutnosti doplňování paliva. Jeho objem můžete ještě zvětšit pomocí dodávaného nástavce, čímž se prodlouží doba hoření přibližně o další dva dny. Kotel tak zaručuje komfortní provoz bez nutnosti častého přikládání paliva.